Manhajmi

komunë në Gjermani
(Përcjellë nga Mannheim)

Qyteti universitar Manhajm është me diku rreth 320.000 banorë, i dyti qytet pas Shtutgartit dhe qytet i dytë më i madh i landid Baden-Württemberg. Nga qyteti fqinjë Ludvigs-hafen, qyteti Manhajm ndahet nga lumi Rajn.

Mannheim
Mannheim Innenstadt.jpg
Official seal of Mannheim
Location of Mannheim
Population
 • Total308,070 (30, shtator 2.006)
Websitewww.mannheim.de

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Manhajmë përkujdeset Shoqata shqiptare 'Dardania' [1].

PolitikaRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtmeRedakto