Marco Borriello

futbollistë italian

Marco Boreillo (lindur më 18 qershor 1982) është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues.

Marco Borriello
Marco Borriello.jpg
Borriello duke luajtur për Genoan në 2008
Të dhënat personale
Emri i plotëMarco Borriello
Data e lindjes (1982-06-18) 18 Qershor 1982 (38 vjeç)
Vendi i lindjesNapoli, Itali
Gjatësia1.86m[1]
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1996–1999Milan
1999–2001Treviso
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2002Treviso27(10)
2001Triestina (huazim)9(1)
2002–2007Milan16(1)
2003Empoli (huazim)12(1)
2004–2005Reggina (huazim)30(2)
2005–2006Sampdoria (huazim)11(2)
2006Treviso (huazim)20(5)
2007–2008Genoa35(19)
2008–2010Milan37(15)
2010–2015Roma52(12)
2012Juventus (huazim)13(2)
2012–2013Genoa (huazim)28(12)
2014West Ham United (huazim)2(0)
2015Genoa8(1)
2015–2016Carpi12(4)
2016Atalanta15(4)
2016–2017Cagliari31(16)
2017–2018SPAL15(1)
2018–2019UD Ibiza7(0)
Ekipi kombëtar
2001–2002Italia U20[2]3(1)
2002–2003Italia U21[2]12(6)
2008–2011Italia[2]7(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 30 janar 2019.
† Ndeshje (Gola).

Gjatë karrierës së tij, Borriello ka luajtur për disa klube italiane, përfshirë Milan, Sampdoria, Genoa, Treviso, Reggina, Empoli, Triestina, Juventus, Roma, Carpi, Atalanta, Cagliari dhe SPAL.

Jashtë Italisë, Borrielo ka luajtur në Angli për West Ham United dhe Spanjë për UD Ibiza.

Një ish lojtar i kombëtares italiane, Borriello ka luajtur në UEFA Euro 2008.

ReferimetRedakto

  1. ^ http://www.spalferrara.it/stagione/22-marco-borriello/
  2. ^ a b c "Marco Borriello – FIGC". FIGC. Marrë më 26 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)