Marcus Andrew Hislop Clarke (24 prill 1846 – 2 gusht 1881) ishte romancier, gazetarë dhe poet austalian i lindur në Angli. Ai është i njohur për romanin e tij For the Term of His Natural Life, e cila konsiderohet gjerësisht si një vepër klasike për bindjen në Australi. Është përshtatur në shumë shfaqje dhe filma.

Marcus Clarke

Kontributi i Clarke për letërsinë dhe trashëgimininë australiane njihet në disa vende, duke përfshirë një rrugë kryesore në qytetin Kanberra që mban emrin e tij.

Në vitin 1973 ai u nderua në një pullë postare që mbante portretin e tij të lëshuar nga Australia Post [1] dhe ai është një nga shkrimtarët që përkujtohet me një pllakë në Sydney Writers Walk.

Biografia Redakto

Marcus Clarke lindi në Kensington, Londër, djali i vetëm i Barrister London, William Hislop Clarke dhe Amelia Elizabeth Matthews Clarke, ai ishte nipi i Col Clarke, guvernatori i Australisë Perëndimore dhe nipi i një oficeri mjekësor në pension me prejardhje irlandeze. Ai lindi me krahun e tij të majtë të paktën dy inç më të shkurtër se e djathta, megjithëse më vonë u bë një zhytës i arritur në ditët e tij në Highgate School.[1] Në vitin 1862, babai William u dërgua në Northumberland House duke pësuar një avari mendore dhe vdiq atje një vit më vonë. Marcus Clarke u shkollua në Highgate School, ku shokët e tij të klasës përfshinin Gerard Manley Hopkins. Në Highgate, Clarke tërhoqi vëmendjen e Hopkins kryesisht për shkak të elokuencës së tij, duke bërë që Hopkins ta përshkruaje si një "Qenie kaleidoskopike, pjesore, harlequinesque, thaumatropike". Në moshën 17 vjeç ai emigroi në Australi, ku xhaxhai i tij, James Langton Clarke, ishte gjyqtar i gjykatës së qarkut. Duke shkruar nga udhëtimi i tij për në Australi, ai i dërgoi Hopkins një letër ku përshkruante një perëndim të diellit për të cilin ai kishte dëshmuar; kjo letër ndoshta figuronte si frymëzim i pjesshëm për poezinë e Hopkins "Një vegim i Mermaids". Ai në fillim ishte nëpunës në Bankën e Australisë, por nuk tregoi aftësi biznesi, dhe shpejt vazhdoi të mësojë bujqësi në një stacion në lumin Wimmera, Victoria.

Ai tashmë ishte duke shkruar histori për Revistën Australiane, kur më 1867 u bashkua me stafin e The ArgusMelburni përmes prezantimit të Dr. Robert Lewins. Ai u vu në dukje për përshkrimet e tij të gjalla të skenave të rrugëve të Melburnit dhe llojet e qytetit, duke përfshirë "jetën e ulët" të dendurave të opiumit, bordelet dhe shtëpitë e lojërave të fatit. Ai gjithmonë pretendonte se ishte i interesuar për "rrobën e jetës, të bërë me copëza".[2] Ai vizitoi për pak kohë Tasmania në vitin 1870 me kërkesë të The Argus për të provuar në dorën e parë cilësimet e artikujve që ai shkruante në periudhën e të dënuarit. Old Stories Retold filloi të shfaqej në The Australasian nga shkurti. Muajin vijues romani i tij i madh His Natural Life (e quajtur më vonë For the Term of His Natural Life) filloi serializimin në Revistën Australiane. Ai gjithashtu u bë sekretar (1872) për të besuarit e Melbourne Athenauem dhe më vonë (1876) Nën (ndihmës) bibliotekari. Në vitin 1868 ai themeloi Yorick Club.

Më i famshmi nga librat e tij është For the Term of His Natural Life (Melbourne, 1874), një përrallë e fuqishme e një zgjidhjeje penale australiane, të cilën Marcus Clarke fillimisht e quajti si "His Unnatural Life".[3] Një kritik ka pohuar se romani i Clarke është "libri që më shumë se çdo tjetër, ka përcaktuar perceptimin tonë për përvojën e të dënuarit australian".[4] Ai gjithashtu shkroi The Peripatetic Philosopher (1869), një seri letrash zbavitëse të ribotuara nga The Australasian; Long Odds (London, 1870), një roman; dhe komedi dhe pantomime të shumta, më e mira prej të cilave ishte Twinkle, Twinkle, Little Star (Teatri Kombëtar, Melburni; Christmas, 1873). Në vitin 1869 u martua me aktoren Marian Dunn, me të cilën pati gjashtë fëmijë.

For the Term of His Natural Life është një "fill i shqyer", i cili nganjëherë mbështetet në rastësi jo-realiste. Historia pason fatet e Rufus Dawes, një i ri i transportuar për një vjedhje që nuk e bëri, nga viktima e një përqarkimi - të cilit ai në fakt po i jepte ndihmë. Trajtimi i ashpër dhe çnjerëzor u takua të dënuarve, disa prej të cilëve u transportuan për krime relativisht të vogla, është përcjellë qartë. Kushtet e përjetuara nga të dënuarit përshkruhen grafikisht. Romani u bazua në hulumtimet e autorit, si dhe në një vizitë në vendbanimin penal të Port Arthur.

Clarke ishte një figurë e rëndësishme letrare në Australi dhe ishte qendra e një rrethi të rëndësishëm bohem. Midis shkrimtarëve që ishin në kontakt me të ishin Victor Daley dhe George Gordon McCrae.

Biografia "Cyril Hopkins 'Marcus Clarke" është tregimi i vetëm i dorës së parë të jetës së hershme të Clarke në Londër. Ai bazohet në përvojat e dorës së parë si të autorit ashtu edhe të subjektit.[5]

Përkundër suksesit të tij popullor, Clarke u përfshi vazhdimisht në vështirësi financiare, për të cilat thuhet se kanë nxituar vdekjen e tij në Melburni më 2 gusht 1881 në moshën 35 vjeç.

Referime Redakto

  1. ^ N. White, Hopkins: A Literary Biography, p. 30
  2. ^ Hergenhan, Laurie (dimër 2010). ""A New Biography of Marcus Clarke"" (PDF). SL Winter 2010. 3 (2): 24. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ ""A New Biography of Marcus Clarke"" (PDF). SL Winter 2010. 3 (2): 22–24. dimër 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hergenhan, Laurie (dimër 2010). ""A New Biography of Marcus Clarke"" (PDF). SL Winter 2010. 3 (2): 24. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hergenhan, Laurie (dimër 2010). ""A New Biography of Marcus Clarke"" (PDF). SL Winter 2010. 3 (2): 24. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Hopkins, Cyril; Hergenhan, L. T. (Laurence Thomas), 1931-; Stewart, Ken, 1943-; Wilding, Michael, 1942-; State Library of Victoria (2009), Cyril Hopkins' Marcus Clarke, Australian Scholarly Publishing, ISBN 978-1-921509-12-4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)