Margarita Morozova

filantropiste ruse

Margarita Kirillovna Morozova (lindur në 3 nëntor 1873 – 3 tetor 1958) ishte një filantropiste ruse, publiciste, redaktore si dhe adhuruese e veprave të artit. Ajo ishte bashkëthemeluese e “Shoqëria religjioze dhe Filozofike” me qendër në Moskë (1905-1918) si dhe drejtuese e Shoqërisë Muzikore Ruse.[1] Ajo ishte bashkëshorte e kritizierit të artit si dhe koleksionistit Mikhail Morozov, si dhe figurë e njohur shoqërore, portreti i së cilës u piktura prej Valentin Serov si dhe Nikolai Bodarevsky, midis të shumtëve.[2]

Margarita Kirillovna Morozova

BiografiaRedakto

Shekulli 19Redakto

Margarita Kirillovna Mamontova lindi në Moskë, në një familje të ngritur tregtarësh. Babai i saj ishte trashëgimtar i një pasurie të madhe por nuk arriti ti mirëmenaxhonte. Pasi harxhoi të gjithë pasurinë e familjes, ai i qëlloi vetes, duke e lënë bashkëshorten Margarita Ottovona të ve me dy vajzat e vogla si dhe pa asnjë të ardhur. Ajo arriti të mbijetonte përmes qëndisjes, si dhe më vonë lançoi linjën e saj si dhe hapi një fabrikë qepjeje.

Në moshën 13 vjeçare Margarita u regjistrua në gjimnazin Petropavlovskaya. Shumë shpejt ajo dhe motra hynë në kontakt me familjarë të babait, ndër të cilët i mirënjohuri Pavel Tretykov, themeluesi i galerisë “Tretyakovskaya”. Ky i fundit i integroi në botën e arteve.Në fund të 1880 Margarita iu përkushtua dramës dhe operës.

ReferimeRedakto

  1. ^ Keidan, V.I. "The Blaming Cities. Letters and Diaries (N.Berdyayev, S.Bulgakov, A.Elchaninov, M.Morozova, V.Rozanov, E.Trubeyskoy and others". Arkivuar nga origjinali më 2012-09-29. Marrë më 2012-08-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Semyonova, N. One Life, Four Epochs. Nashe Nasledye (Our Inheritance) magazine. 1991, No.VI (24). Pp. 89—111.