Marrëdhëniet e jashtme të Shqipërisë

Politika e jashtme e Shqipërisë që nga pavarsia e saj ka mbajtur një politikë të plotësueshmërisë duke u përpjekur që të ketë marrëdhënie miqësore me të gjitha shtetet. Shqipëria është anëtare e më shumë se 48 organizatave ndërkombëtare të ndryshme duke përfshirë Kombet e Bashkuara, Këshilli i Evropës, NATO, Organizata e Bashkëpunimit Islam,[1] OSBEFMNOrganizata Botërore e Tregtisë dhe La Francophonie.

Objektivat kryesore të politikës së jashtme shqiptare janë:

Faktorët kryesorë që përcaktojnë politikën e jashtme shqiptare përbëhet nga lokacioni gjeopolitike, popullsia, kriza ekonomike, dhe lidhjet me diasporën shqiptare nëpër të gjithë botën. Shqipëria është koncentruar mbajtjen e mardhënieve të mira me fqinjët e saj të Ballkanit, të pasur qasje në institucionet e sigurisë Evro-Atlantike, dhe sigurimin e lidhje të ngushta me Shtetet e Bashkuara.

Më 14 janar 2011, Shqipëria nënshkroi një marrëveshje me Italinë për një strategji të jashtme të përbashkët.[3]

Qeveria e Shqipërisë është shumë e shqetësuar me zhillimet e Kosovës fqinje, veçanërisht në periudhën pas Marrveshjes Dayton. Edhe pse Serbia pretendon rajone sikur janë provinca serbe, Shqipëria e njohu shpalljen e pavarsisë së Kosovës më 18 shkurt 2008.

Pas rënies të sistemit komunist në Shqipëri në vitin 1991, marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë bëhen  gjithnjë edhe më të tensionuara për shkak të akuzave të përhapura të keqtrajtimit nga ana e autoriteteve shqiptare të minoritetit etnik grek në jug të Shqipërisë dhe për shkak të komuniteteve shqiptare në Greqinë e veriut. Një valë e emigrantëve të paligjshëm shqiptarë në Greqi i acarojnë tensionet. Kriza marrëdhëniet Greqi–Shqipëri arriti majën në fund të gushtit 1994, kur një gjykatë shqiptare dënoi pesë anëtarë (një anëtar i gjashtë shtë shtuar më vonë) të partisë politike të etnitetit grek, Omonia, me burgim nën akuzën se e dëmtojnë shtetin shqiptar. Greqia u përgjigj duke ngrirë të gjitha ndihmat e BE-së për Shqipërinë, dhe mbylljen e kufirit me Shqipërinë. Megjithatë, në dhjetor 1994, Greqia filloj të lejojë ndihma të kufizuara të BE-së për Shqipërinë , ndërsa Shqipëria lëshoj dy nga të pandehurit e Omonia dhe i zvogëloj dënimet për katër të tjerët.

Marrëdhëniet e Tiranës me Republikën e Maqedonisë janë miqësore, pavarsisht incidenteve etnike të herëpashershme ku përfshihen shqiptarët e atje. Tirana ka inkurajuar në mënyrë të përsëritur pjesëmarrjen e vazhdueshme të shqiptarëve në qeverinë e atjeshme.

Shtetet me marrëdhënie diplomatike me ShqipërinëRedakto

Pjesëmarrje në organizatat ndërkombëtareRedakto

Republika e Shqipërisë është anëtare në këto organizata ndërkombëtare.[4]

Marrëdhëniet e jashtme me shtetet e tjeraRedakto

AfrikëRedakto

Shteti Filluan marrëdhëniet formale Shënime
  Algjeria Shih Marrëdhëniet Shqipëri-Algjeri

Algjeria është e përfaqësuar në Shqipëri nëpërmjet amasadës në Athinë, Greqi.

  Egjipti Shih Marrëdhëniet Shqipëri-Egjipt
 • Shqipëria ka një ambasadë në Kajro.
 • Egjipti ka një ambasadë në Tiranë.
  Libia Shih Marrëdhëniet Shqipëri-Libi

Shqipëria ishte ndër shtetet e para që njohu Këshillin Kombëtar të Përkohshëm më 18 korrik 2011.[5][6][7]

 • Libia ka një ambasadë në Tiranë.

AmerikatRedakto

Shteti Filluan marrëdhëniet formale Shënime
  Brazili Shih Marrëdhëniet Shqipëri - Brazil
  Kanadaja Shih Marrëdhëniet Shqipëri – Kanada
 • Shqipëria ka ambasadë në Ottawa.
 • Kanada ka ambasadë në Tiranë.
  Meksika Shih Marrëdhëniet Shqipëri - Meksikë
 • Shqipëria përfaqësohet në Meksikë nëpërmjet ambasadës së saj në Washington, D.C., SHBA.
 • Meksika përfaqësohet në Shqipëri nëpërmjet ambasadës së saj në Romë, Itali.[8]
  SHBA 1922[9] Shih Marrëdhëniet Shqipëri - SHBA

Shqiptarët në Shtetet e Bashkuara

AziRedakto

Shteti Filluan marrëdhëniet formale Shënime
  Turqia Shih Marrëdhëniet Shqipëri-Turqi

Shqiptarët në Turqi

 • Shqipëria ka ambasadë në Ankara, dhe një konsullatë në Istanbul.
 • Turqia kanë ambasadë në Tiranë.

EvropëRedakto

Australi dhe OqeaniRedakto

OJQRedakto

Ish shteteRedakto

See alsoRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ The Minister of Foreign Affairs, Mr. Lulzim Basha concludes his visit in Dakar - Senegal where the 11th Summit of the Countries of the Organization of Islamic Conference held its proceedings Arkivuar 7 mars 2017 tek Wayback Machine.
 2. ^ Konferencë për shtyp e Ministrit të Punëve të Jashtme z.
 3. ^ "Ministry of Foreign Affairs". Esteri.it. 14 janar 2011. Marrë më 28 mars 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Albania, CIA The World Factbook
 5. ^ "The Government of the Republic of Albania recognises the National Transitional Council in Libya, as the legitimate representative of the Libyan people". 18 korrik 2011. Marrë më 18 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Albania recognizes the Transitional Council of Libya". 18 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 mars 2012. Marrë më 18 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Likmeta, Besar (18 korrik 2011). "Albania Backs Libya's Rebel Government". Balkan Insight. Marrë më 18 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Embassy of Mexico in Italy
 9. ^ "Albania - Countries - Office of the Historian". Marrë më 20 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Mbretëria e Bashkuar
Estonia
Kroacia
Kosova
Turqia
Rusia
Analiza

  Ky artikull përfshin material të domenit publik nga webfaqet ose dokumentet e Departamenti i Shtetit të Shteteve të Bashkuara.   Ky artikull përfshin material të domenit publik nga webfaqet ose dokumentet e CIA World Factbook.