Martini IV

Prifti dhe diplomati francez

Papa Martini IV (Simone de Brion l. 1210 afërsisht, Mainpincien (Andrezel) - v. 28 mars 1285, Peruxhia) ishte papa i 189 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 shkurt 1281 dhe deri më 28 mars 1285. Paraardhës i tij ishte papa Nikolla III, ndërsa pasardhësi Papa Honori IV.

Papa Martini IV
B Martin IV.jpg
papa i 189 i Kishës Katolike
C o a Martino IV.svg
Zgjedhja 22 shkurt 1281
Shenjtërimi 23 mars 1281
Fundi papatit 28 mars 1285
Kardinalë të emëruar vedi la categoria
Paraardhësi papa Nikolla III
Pasardhësi Papa Honori IV
Emri Simone de Brion
Lindja Mainpincien (Andrezel), 1210 afërsisht
Vdekja Peruxhia, 28 mars 1285
Varrimi Katedralja e Shën Lorencit, Peruxhia

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Nikolla III
Papë
22 shkurt 128128 mars 1285
Pasardhësi 
Papa Honori IV