Matilde Hidalgo

Aktiviste e Edukimit

Matilde Hidalgo de Procel (1889-1974) u bë gruaja e parë që u diplomua nga një shkollë e mesme në Ekuador, gruaja e parë që votoi në zgjedhjet në Amerikën Latine dhe gruaja e parë që mbante zyrën e zgjedhur në vendin e saj.Ajo u lind në Loja, në një familje prej gjashtë fëmijësh të lindur nga Juan Manuel Hidalgo dhe Carmen Navarro. Pasi babai i saj vdiq, nëna e saj duhej të punonte si rrobaqepëse për t'i mbajtur ato. Matilda studioi në shkollën Immaculate Conception of the Sisters Charity.

Pas diplomimit nga klasa e gjashtë, Matilde i tregoi vëllait të saj të madh, Antonio, për dëshirën e saj për të vazhduar studimet. Antonio e bëri kërkesën në shkollën e lartë laike Colegio Bernardo Valdivieso. Drejtori i shkollës, Dr Angel Rubén Ojeda, pasi e mendoi për një muaj, ra dakort. Reagimi në komunitet nuk ishte shumë i mirë: nënat i ndalonin bijat e tyre që të mos e shoqëroheshin me të, prifti vendas e detyronte të dëgjonte dy hapa jashtë hyrjes së kishës. Megjithatë, nëna e saj e mbrojti me forcë vajzën e saj. Përfundimisht Matilde u diplomua me nderime dhe vazhdoi studimet e saj në Universitetin e Cuenca, duke marrë një Doktoraturë në Mjekësi në vitin 1921, duke e bërë atë gruan e parë ekuadoriane që merrte një titull të tillë. Dy vjet më vonë, Matilde u martua me avokatin Fernando Procel, dhe ata kishin dy fëmijë të quajtur: Fernando dhe Gonzalo Procel, Fernando ishte një doktor ndërsa Gonzalo ishte një arkitekt.

Gjatë presidencës së José Luis Tamayo, Matilde njoftoi se do të votonte në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Çështja u vendos nën konsultime ministrore, përfundimisht duke vendosur në favor të saj dhe në vitin 1924, Matilde Hidalgo u bë gruaja e parë në Amerikën Latine për të ushtruar të drejtën e saj kushtetuese për të votuar në zgjedhjet kombëtare. Matilde hapi shumë më shumë dyer: ajo u bë këshilltarja e parë e zgjedhur e Machala dhe, nënkryetarja e parë e Këshillit të Machala. Në vitin 1941 ajo u bë kandidatja e parë femër dhe administratorja e parë publike e zgjedhur në Loja, qyteti që dikur ishte tronditur nga ambiciet e saj.

ReferimeRedakto

[1]

[2]

  1. ^ A. Kim Clark (9 gusht 2012). Gender, State, and Medicine in Highland Ecuador: Modernizing Women, Modernizing the State, 1895-1950. University of Pittsburgh Press. fq. 3. ISBN 978-0822962090. Marrë më 16 janar 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ A. Kim Clark (9 gusht 2012). Gender, State, and Medicine in Highland Ecuador: Modernizing Women, Modernizing the State, 1895-1950. University of Pittsburgh Press. fq. 5. ISBN 978-0822962090. Marrë më 16 janar 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)