MediaWiki është një aplikacion wiki i lirë dhe me burim të hapur. Fillimisht i zhvilluar nga Magnus Manske dhe është përmirësuar nga Lee Daniel Crocker, dhe përdoret në shumë faqe të internetit, duke përfshirë Wikipedia, Wikifjalori dhe Wikimedia Commons.[3][4] Është e shkruar në gjuhën programuese PHP dhe e ruan përmbajtjen në një bazë të dhënash. Ngjashëm si WordPress, që është i bazuar në një licencim dhe arkitekturë të ngjashme, edhe MediaWiki është bërë softueri dominuese kategorinë e tij.

MediaWiki
MediaWiki-smaller-logo.png
Logoja zyrtare me moton
Autor Magnus Manske, Lee Daniel Crocker
Zhvillues Fondacioni Wikimedia dhe vullnetarët e MediaWiki
Versioni i parë Janar 25, 2002; 19 vite më parë (2002-01-25)
Gjuhet e programimit PHP
Sistemi operativ Windows, OS X, Linux, FreeBSD, Solaris, NetWare
Madhesia e skedarit ~30 MB
Gjuhët e mundshme 207[1] gjuhë
Përdoret për Wiki
Licenca GPLv2+[2]
Faqja zyrtare mediawiki.org

LicencaRedakto

ZhvillimiRedakto

HistoriaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Supported languages". translatewiki.net. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Copyright". mediawiki.org. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Magnus Manske's announcement of "PHP Wikipedia", wikipedia-l, 2001-08-24
  4. ^ Barrett, Daniel J. (tetor 2008). MediaWiki. O'Reilly Media. ISBN 978-0-596-51979-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto