Medulin

komunë në Kroaci

Medulin (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë IstraKroaci.

Medulin
—  Qytet  —
Pamje nga Medulin

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.82°0′0″V 13.94°0′0″L / 44.82000°V 13.94000°L / 44.82000; 13.94000 (Medulin)Koordinatat: 44.82°0′0″V 13.94°0′0″L / 44.82000°V 13.94000°L / 44.82000; 13.94000 (Medulin)
Popullsia 2.638 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Medulin is located in Kroacia
Medulin
Medulin

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2638 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2633 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2580 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.19%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Medulin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Istra