Miami Vice është serial televiziv amerikan i prodhuar nga Michael Mann për NBC. Seriali u bë i famshëm për shkak të integrimit dhe përdorimit të madh të muzikës dhe efekteve vizuale për tregimin e një ngjarjeje. Protagonistë të serialit ishin Don Johnson dhe Phillip Michael Thomas të cilët e luanin rolin e dy Metro-Dade police detektivëve që punonin fshehtas në Miami. Seriali pati pesë sezona të cilat u transmetuan në NBC gjatë viteve 1984 - 1989.

Miami Vice
MiamiVice.jpg
Zhanri Crime drama
Krijuar nga Anthony Yerkovich
Aktrojnë Don Johnson
Philip Michael Thomas
Michael Talbott
Olivia Brown
Saundra Santiago
Edward James Olmos
John Diehl (S1-3)
Gregory Sierra (S1)
Kompozitori i intros Jan Hammer
Intro Miami Vice Theme
Ending theme Miami Vice Theme
Kompozitor(ët) Jan Hammer (S1-4)
Tim Truman (S5)
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuhë(t) Angleze
Sezone 5
Episode 111
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Michael Mann
Co-producent(ët) ekzekutiv Dick Wolf (S4)
Robert Ward (S5)
Richard Brams (S5)
Producent(ët) John Nicolella (S1-2)
Vendndodhje(t) Miami, Floridë
Kohëzgjatja 48 minuta + 3 epizoda me 96 minuta
Transmetimi
Programi origjinal NBC, USA Network
Formata e audios Stereo
Transmetimi i parë 28 shtator 1984 – 25 janar 1989
Lidhje të jashtme
Faqja zyrtare
Faqja në IMDb
Faqja në TV.com

Për dallim nga serialiet standarde "police procedurals", Miami Vice u shtri gjerë në kulturën dhe muzikën New Wave. Miami Vice njihet si seriali televiziv më influencues i të gjitha kohërave. Revista People deklaroi se Miami Vice "ishte seriali i parë që u paraqit si serial i ri dhe ndryshe që kur u shpik televizori me ngjyra". Seriali momentalisht është duke u transmetuar në kanalet Sleuth (Shtetet e Bashkuara), MBC Action (Bota Arabe), Men & Motors (Britania e Madhe), Viasat 4 (Norvegji), dhe TV7 (Bullgari). Në shkurt të vitit 2008, NBC filloi t'i postojë epizodet e Miami Vice online çdo të mërkure, me mundësi shkarkimi me pagesë.

Michael Mann e bëri edhe filmin e bazuar në këtë serial i cili u lansua më 28 korrik 2006.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto