Michael Cunningham ( 6 nëntor 1952 - Cincinnati, Ohio, SHBA), është shkrimtar i njohur amerikan, sidomos me romanin The Hours (Orët), i shpërblyer me Çmimin Pulitzer, më pas është bërë edhe ekranizimi me të njejtin titull.

Michael Cunningham
Michael Cunningham JB by David Shankbone.jpg
M. Chunningham, më 2007
Ditëlindja:6 nëntor 1952
Vendlindja:Cincinnati, Ohio, Flag of the United States.svg SHBA
Kombësia:Amerikan
Zhanri:Romance,

BiografiaRedakto

I lindur në Cincinnati, por është rritë në PasadeëiCalifoni. Na Stanford studijoi letërsinë angleze. Tani ligjëron në Fine Arts Work CenterProvincetown dhe në Brookyn College.

Cunningham është paraqitë si gej ku jeton qe 18 vite me partnerin, nuk don ta trajtojnë „gej shkrimtarë“, edhe pse faktet tregojnë se gej ka një ndikim të madh në punën e tij, ai mendon se kjo nuk duhet të jetë kryesore në përsonalitetin e tij (dhe nuk duhet të jetë).[1].

BibliografiaRedakto

RomaneRedakto

ScenarëRedakto

çmimeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ [1] Arkivuar 29 gusht 2009 tek Wayback Machine na PlanetOut-u.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Michael Cunningham – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale