Mike Hawthorn
Formula 1 Kariera
Kombësia Flag of England.svg Anglez
Vite aktive
Ekipe Stampa:Falgicon Ferrari
Pjesmarrje 46
Kampion botërorë 1 (1958)
Fitore 3
Podiume
Pol pozita
Xhiro të shpejta
Pjesmarrja e parë
Fitorja e parë
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit
Radhitja e fundit

John Michael „Mike“ Hawthorn lindi më 10 prill 1929 in Mexborough, Yorkshire, Angli; vdiq më 22 janar 1959 në Guildford, Angli. Ishte garues makinash nga Anglia, fitues i garës 24 orësh të Le Mans dhe kampion i Formula 1.

Në moshën 21 vjeçare babai i tij i dhuroi një makinë sportive me të cilës ai i fitoi garat e para.

Ai e fitoi 1 herë titullin e kampionit të Formula 1 në vitin 1958 me makinën e Ferrarit. Ai mori pjesë gjithsej në 46 gara të Formula 1 dhe fitoi 127 pikë dhe 3 gara.


Shiko dhe këtëRedakto

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj:   M. Schumacher
5 tituj:   J. M. Fangio  ·   L. Hamilton
4 tituj:   A. Prost  ·   S. Vettel
3 tituj:   A. Senna  ·   Jack Brabham  ·   J. Stewart  ·   N. Lauda
2 tituj:   F. Alonso  ·   A. Ascari  ·   E. Fittipaldi  ·   G. Hill  ·   M. Häkkinen  ·   N. Piquet
1 titull:   A. Jones  ·   D. Hill  ·   D. Hulme  ·   G. Farina  ·   J. Villeneuve  ·   J. Hunt  ·   J. Clark  ·   J. Rindt  ·   J. Scheckter  ·   K. Rosberg  ·   M. Andretti  ·   M. Hawthorn  ·   N.Mansel  ·   P. Hill  ·   K. Räikkönen  ·   J. Button  ·   Rosberg

Lidhje të jashtmeRedakto