Muhammed bin Abdulkerim Isa

politikan saudit

Muhammed bin Abdulkerim Isa (lindi më 9 qershor 1965)[1][2] është politikanë arabë dhe ministër i drejtësisë.

Muhammed bin Abdulkerim Isa
Ministër i Drejtësisë
14 shkurt 2009 – në vazhdim
Paraardhësi: Abdullah ibn Muhammed El esh-Shejh
Të dhënat personale
Lindi më: 9 qershor 1965
Lindi në: Riad, Arabia Saudite
Kombësia: Arab
Feja: Islami

EdukimiRedakto

Isa morri diplomën bachelor në ligjin e sheriatit në Universitetin Islamik Imam Muhammed ibn Saudi.[3] Ai mban gradën Master dhe diplomën e doktoraturës prej Universitetit Imam Muhammed bin Saudi.[1]

KarrieraRedakto

Pas marrjes së diplomës, Isa filloi të punoj në Universitetin Islamik Imam Muhammed ibn Suadi.[3] Ai u bë zëvendës president i bordit të ankesave në vitin 2007 deri në vitin 2009.[3][4] Ai u emërua si ministër i drejtësisë në kabinetin Saud më 14 shkurt 2009.[5][6] Emërimi i tij si ministër i drejtësisë ishte pjesë i inciativës së Mbretit Abdullah.[7][8]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Minister of Justice". Saudi Embassy Washington. Marrë më 28 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mohamad bin Abdul Karim Issa". GLP. Marrë më 8 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "Profiles". Saudi Gazette. 15 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 shtator 2012. Marrë më 28 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Christopher Boucek (qershor 2009), "Saudi Arabia's king changes the guard" (PDF), Jane's Islamic Affairs Analyst, Carnegie Endowment, arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 11 prill 2010, marrë më 5 maj 2012 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Council of Senior Ulema reconstituted". Saudi Gazette. Riyadh. 15 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 shtator 2012. Marrë më 28 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "King Abdullah Conducts Major Cabinet Reshuffle". Asharq Alawsat. 15 shkurt 2009. Marrë më 2 mars 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "King Abdullah Reshuffles Cabinet, Embarks on New Reform Initiative". US-Saudi Arabian Business Council. Marrë më 28 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Saudi King appoints first woman to council". CNN. 14 shkurt 2009. Marrë më 1 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)