Mustafa Ceceli

këngëtar turk

Mustafa Ceceli (lindur më 2 nëntor 1980) është këngëtar turk.[1] Njihet për fitimin e dy çmimeve në Turkey Music Awards. Njëri në kategorinë "Albumi më i mirë" dhe tjetri në "Artisti më i mirë mashkull". Çmimet i pranoi më 2010 dhe më 2014.

Mustafa Ceceli
Mustafa Ceceli.jpg
Ceceli më 2012
Lindi më 2 nëntor 1980
Vendlindja Ankara, Turqi
Kombësia Turk
Profesioni Këngëtar
Tekstshkrues
Producent
Vitet aktiv 2003-prezent
Kompania DMC
Bashkëshortja Sinem Gedik (m. 2008; div. 2017)[2][3]
Selin İmer (m. 2017)
Fëmijë 1

KarrieraRedakto

Karriera e tij muzikore filloi me një grup shkollor të mesëm amator. Pas shkollës së mesme, ai ndoqi Fakultetin e Veterinarisë në Universitetin e Ankarasë. Në vitin e tretë, ai e la këtë fakultet, ai mori provimin pranues në universitet për herë të dytë dhe ai ndoqi Departamentin e Menaxhimit të Universitetit Yeditepe.

Karriera e tij profesionale e muzikës ka filluar pas takimit me Ozan Doğulu dhe me marrëveshjet e tij të ndryshme për Sezen Aksu. [6] Albumi i tij i parë u lëshua në vitin 2009 me titullin që mbante edhe emrin e tij. Mustafa Ceceli ka bashkëprodhuar, rregulluar ose realizuar mbi njëzet top dhjetë hite të para në tabelat turke.

DiskografiaRedakto

AlbumetRedakto

Albume studioje
 • 2009: Mustafa Ceceli
 • 2012: Es
 • 2014: Kalpten
 • 2015: Ask İçin Gelmisiz
 • 2017: Zincirimi Kırdı Aşk
Albume përmbledhjesh
 • 2013: Mustafa Ceceli 5. Yıl
 • 2016: Mustafa Ceceli Koleksiyon
Albume remiks
 • 2010: Mustafa Ceceli Remixes
 • 2011: Eksik Remix 2011
 • 2012: Es+ Remixes
EP
 • 2017: Simsiyah

SoloRedakto

Artist kryesor
 • "Limon Çiçekleri" (2009)
 • "Hastalıkta Sağlıkta" (2010)
 • "Eksik" (me Elvan Günaydın) (2011)
 • "Es" (2012)
 • "Söyle Canım" (2013)
 • "Emri Olur" (2016)
 • "Anlarsın" (me Sinan Akçıl) (2018)
 • "Yaz Bunu Bir Kenara" (2019)
Artist i përfshirë
 • "Şeker" (me Ravi İncigöz) (2014)
 • "Kış Masalı" (me Sibel Can) (2014)
 • "Untuk Cinta" (me Siti) (2016)
 • "Aşk Haklıyı Seçmiyor" (me Sera Tokdemir) (2018)
 • "Mühür" (me Irmak Arıcı) (2019)
Ndërkombëtar
Viti Solo Pozita Albumi
BEL
(Wa)
[4]
FR
[5]
2014 "Më bëj për vete" 33
(Ultratip)
151

TelevizionRedakto

 • "O Ses Çocuklar" - Juri - 2014
 • "Kapışma" - Juri - 2015

ReferimetRedakto

 1. ^ "Archived copy" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-08-04. Marrë më 2012-09-22.Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 2. ^ "Mustafa Ceceli eşinden boşandı". Yeni Şafak (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 qershor 2017. Marrë më 26 maj 2017.
 3. ^ "Mustafa Ceceli boşandı". Sözcü (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 qershor 2017. Marrë më 26 maj 2017.
 4. ^ "Mustafa Ceceli discography" (në anglisht). Hung Medien. Marrë më 20 gusht 2014.
 5. ^ "Mustafa Ceceli discography" (në anglisht). Hung Medien. Marrë më 20 gusht 2014.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto