Stampa:Infobox Football club

Nogometno Društvo Gorica (ishHIT Gorica) është skuadër sllovene futbolli, që luan në qytetin e Nova Goricës. Ata janë një ndër skuadrat më të suksesshme sllovene me katër liga sllovene, dy kupa sllovene dhe një superkupë sllovene. Së bashku me NK Mariborin dhe NK Celjen janë skuadrat e vetme që kanë marrë pjesë në çdo sezon në ligën e parë sllovene që nga formimi i saj në vitin 1991. Skuadra ndeshjet e saja si nikoqire i luan në stadiumin Športni park Nova Gorica me një kapacitet prej 3,066 ulësesh.

Rezultatet e ligës dhe kupës shtëpiakeRedakto

Sezoni Liga Pozicioni Pikë Luajtur F B H GSh GP Kupa Superkupa
1991–92 1.SNL 4 46 40 15 16 9 63 40 1/16 /
1992–93 1.SNL 12 31 34 11 9 14 39 46 Raundi i Parë Nuk është mbajtur
1993–94 1.SNL 5 35 30 12 11 7 40 38 Raundi i Parë Nuk është mbajtur
1994–95 1.SNL 3 41 30 18 5 7 66 30 Çerek finale Nuk është mbajtur
1995–96 1.SNL 1 67 36 18 13 5 49 22 Çerek finale NKP
1996–97 1.SNL 3 65 36 18 11 7 52 33 1/16 Fitues
1997–98 1.SNL 3 65 36 20 5 11 64 36 1/16 Nuk është mbajtur
1998–99 1.SNL 2 62 33 18 8 7 55 31 Raundi i Parë Nuk është mbajtur
1999–2000 1.SNL 2 62 33 19 5 9 55 34 Gjysëm finale Nuk është mbajtur
2000–01 1.SNL 7 43 33 13 4 16 52 46 Fitues Nuk është mbajtur
2001–02 1.SNL 5 49 33 13 10 10 38 40 Fitues Nuk është mbajtur
2002–03 1.SNL 8 34 31 7 13 11 34 43 Çerek finale Nuk është mbajtur
2003–04 1.SNL 1 56 32 15 11 6 55 29 1/16 Nuk është mbajtur
2004–05 1.SNL 1 65 32 18 11 3 49 23 Vendi i 2-të Nuk është mbajtur
2005–06 1.SNL 1 73 36 21 10 5 75 30 Gjysëm finale Nuk është mbajtur
2006–07 1.SNL 2 58 36 17 7 12 66 63 Gjysëm finale Nuk është mbajtur
2007–08 1.SNL 3 57 36 16 9 11 61 50 1/16 NKP
2008–09 1.SNL 2 56 36 17 5 14 60 55 Gjysëm finale NKP
2009–10 1.SNL 3 55 36 16 7 13 74 60 Çerek finale NKP
2010–11 1.SNL 5 48 36 13 9 14 42 53 Çerek finale NKP
2011–12 1.SNL 5 53 36 14 11 11 49 37 Çerek finale NKP
Gjithsej 1.SNL 4 Tituj 1121 721 329 190 202 1138 839 2 Kupa 1 Kup
*Rezultatet më të mira janë nënvizuar.

Kampanjat evropianeRedakto

Sezoni Kompeticioni Raundi Vendi Skuadra Rezultati
1996–97 Kupa EUFA 1Q   FK Vardar 0–1, 1–2
1997–98 Kupa EUFA 1Q   FC Oţelul Galaţi 2–0, 2–4
2Q   Club Brugge K.V. 3–5, 0–3
1999–00 Kupa EUFA Q   UWIC Inter Cardiff F.C. 2–0, 0–1
1R   Panathinaikos FC 0–1, 0–2
2000–01 Kupa EUFA Q   Neftchi Baku PFC 0–1, 3–1
1R   AS Roma 1–4, 0–7
2001–02 Kupa EUFA Q   Neftchi Baku PFC 0–0, 0–1
1R   NK Osijek 1–1, 0–1
2002–03 Kupa EUFA Q   FC Rapid Bucureşti 0–2, 1–3
2004–05 Champions League 1Q   FC Flora Tallinn 4–2, 3–1
2Q   F.C. Copenhagen 1–2, 5–0
3Q   AS Monaco 0–3, 0–6
2004–05 Kupa EUFA 1R   AEK Athens F.C. 1–1, 0–1
2005–06 Champions League 1Q   KF Tirana 2–0, 0–3
2006–07 Champions League 1Q   Linfield FC 3–1, 2–2
2Q   FC Steaua Bucureşti 0–2, 0–3
2007–08 Kupa EUFA 1Q   FK Rabotnički 1–2, 1–2
2008 Intertoto Cup 1R   Hibernians F.C. 3–0, 0–0
2R   PFC Chernomorets Burgas 1–1, 0–2
2009–10 Europa League 2Q   FC Lahti 1–0, 0–2
2010–11 Europa League 2Q   Randers FC 0–3, 1–1

NderimetRedakto

Liga

Fitues (1): 1954–55
Vendi i 2-të (1): 1968–69
Fitues (4): 1995–96, 2003–04, 2004–05, 2005–06
Vendi i 2-të (4): 1998–99, 1999–2000, 2006–07, 2008–09

Kup

Fitues (2): 2000–01, 2001–02
Vendi i 2-të (1): 2004–05
Fitues (1): 1996

Skuadra AktualeRedakto

Deri më 8 janar 2013

Nr. Pozicioni Lojtari
2   Mb Taulant Kadrija
3   Mb Uroš Celcer
4   Mf Marko Rojc
6   Mb Boštjan Frelih
7   Mf Amedej Vetrih
8   Mb Matija Širok
10   Mf Dejan Žigon
12   Pt Vasja Simčič
13   Nedim Durić
14   Mb Jean Mbida (i huazuar nga Catania)
16   Mf Nejc Praprotnik (i huazuar nga Atalanta)
17   Mf Miha Mevlja
18   Mf Alen Pavič
Nr. Pozicioni Lojtari
19   Mb Miha Gregorič
20   Mf Robi Jakovljevič
21   Sm Sandi Bremec
24   Sm Jan Dornik
25   Sm Welle N'Diaye
26   Sm Ivo Devetak
27   Mb Alen Jogan
29   Mb Aleksandar Popović
30   Pt Januš Štrukelj
––   Mb Alessio Codromaz
––   Mb Klemen Jerkič
––   Sm Jani Šturm

Ish lojtarë të famshëmRedakto

Slovenia

Bosnja dhe Hercegovina

Brazil

Itali

  •   Ugo Cernot

Japoni

Moldavi

Mali i Zi

Nigeri

Serbi

TrajnerëtRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto