Nadya Mateeva Nozharova, e njohur gjithashtu si Konteshë Nadya de Navarro Farber [1] ishte një këngëtare dhe aktore bullgare me opereta, [2] Sipërmarrëse amerikane, filantrope dhe konteshë spanjolle. [3]

Nadya Nozharova
BASA-1625K-1-22-14-Nadya Nozharova, Countess Nadia de Navarro-Farber.JPG

BiografiaRedakto

KarrieraRedakto

Nadya Nozharova lindi në Pleven më 21 nëntor 1916. Babai i saj ishte një tregtar i materialeve elektrike. Ajo studioi në shkollën amerikane të vajzave në Lovech, para se të kthehej në Pleven dhe në vitin 1934 filloi karrierën e saj në teatrin operetta "Angel Sladkarov" me të cilin udhëtoi në Bullgari . Pas çmontimit të grupit teatror, ajo luajti në teatrot "Odeon", "Bullgaria" dhe "Teatri i korporatës". Ajo u transferua në Gjermani, ku studionte "Të kënduarit". Pasi u kthye në Bullgari ajo luajti në filmin "Izpitanie" (Gjyqi) në 1942. [4] [2]

Ajo vdiq në 18 Prill 2014 në Long Island. [3]

FamiljaRedakto

Pasi filloi të luante në teatrin e operetës "Angel Sladkarov" në 1936, ajo u martua disa ditë më vonë në Manastirin Troyan. Në 1940 ata u divorcuan [5] dhe ajo u martua me de Navarro, një diplomat në Vatikan , nga e cili mori titullin " konteshë ". Ata jetuan në Monte Karlo.

Pas vdekjes së burrit të saj në 1949, ajo u transferua në SHBA dhe në vitin 1953 u martua me Sid Farber, i cili zotëronte një kompani ndërtimi dhe pasurish të patundshme. [2] Ifti ndërtoi një kështjellë të stilit moorish si një shtëpi pushimesh në St Croix në Ishujt e Virgjër të Sh.B.A. [6] Pas vdekjes së tij në 1985 ajo mori një pasuri të madhe dhe ajo u martua me Yuriy Farber. [1]

BamirësitëRedakto

Në Shtetet e Bashkuara, ajo mbështeti disa organizata për ndihmë për emigrantët hebrenj dhe venezuelë: Kryqi i Kuq në Monako, Spitali Amerikan në Paris dhe spitali Princesha Grace në Monako. [3]

ReferencatRedakto

  1. ^ a b "Животът на контеса Надя Фарбер от Плевен". offnews.bg (në bullgarisht). 29 prill 2014. Marrë më 8 mars 2015.
  2. ^ a b c Коларова, Диана (14 tetor 2010). "Надя Ножарова, графиня дьо Наваро". dianakolarova.blogspot.com (në bullgarisht). Marrë më 8 mars 2015.
  3. ^ a b c "In Memory of Countess Nadia de Navarro-Farber". dignitymemorial.com (në bullgarisht). Marrë më 8 mars 2015. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "dignitymemorial.com" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "dignitymemorial.com" defined multiple times with different content
  4. ^ "In memoriam Надя Ножарова (графиня Надя де Наваро Фарбър) (1918–2014)". Българска национална филмотека (në bullgarisht). Marrë më 8 mars 2015.
  5. ^ Ценкова, Искра. ",". сп. "Тема" (në bullgarisht). Marrë më 8 mars 2015.Mirëmbajtja CS1: Citimi referon vetveten (link)
  6. ^ "This Caribbean Castle Was a Countess's Dream Home Brought to Life". Travel+Leisure (në bullgarisht).