22°S 17°E / 22°S 17°E / -22; 17

Republika e Namibisë
Emri në gjuhët nacionale
Flag of Namibia
Flamuri
Coat of arms e Namibia
Stema
Parimi: "Unitet, Liri, Drejtësi"
(Unity, Liberty, Justice)
Himni: "Namibia, Toka e Trimave"
(Namibia, Land of the Brave)
Namibia (orthographic projection).svg
Location Namibia AU Africa.svg
Kryeqyteti
dhe qyteti më i madh
Windhoek
22°34′S 17°5′E / 22.567°S 17.083°E / -22.567; 17.083
Gjuhët zyrtareAnglisht
Gjuhët e njohura kombëtare
Gjuhët e njohura rajonale
Grupet etnike
(2014)
Besimi
(2013)[9]
NofkaNamibian
Qeveria
Lloji i qeverisjesUnitar dominant-partiak gjysmë-presidental republikan[10]
• President
Hage Geingob
Nangolo Mbumba
Saara Kuugongelwa
Netumbo Nandi-Ndaitwah
Peter Shivute
KuvendiParlamenti
Këshilli Kombëtar
Asambleja Kombëtare
Pavarësia nga Afrika e Jugut
9 Shkurt 1990
• Pavarësia
21 Mars 1990
Sipërfaqja
• Gjithsej
825,615 km2 (318,772 sq mi) (34ta)
• Ujë (%)
papërfillshëm
Popullsia
• Përllogaritje 2020
2,550,226 (140ta)
• 2011 census
2,113,077[11]
• Dendësia
3.2/km2 (8.3/sq mi) (235ta)
Ekonomia
PBB (PFB)Përllogaritje 2022 
• Gjithsej
Decrease$28.0 miliardë[12] (147ta)
• Për kokë banori
Decrease$10,791[12] (117ta)
PBB (zyrtare)Përllogaritje 2022 
• Gjithsej
Increase$12.4miliardë[12] (147ta)
• Për kokë banori
Increase $4,809[12] (115ta)
MonedhaDollari Namibian
(NAD)
Randi i Afrikës së Jugut (ZAR)
Të dhëna të tjera
Gini (2015)59.1[13]
i lartë
IZHNJ (2021)Decrease 0.615[14]
i mesëm · 139ta
Zona kohoreUTC+2 (CAST)
Formati i datësdd/mm/vvvv
Ana e drejtimit të makinësmajtas
Prefiksi telefonik+264
Kodi ISO 3166NA
Kodi i internetit TLD.na

Namibia ( /n ə ˈ m ɪ b i ə / ( </img> / ) , /n æ ˈ -/ ), [15] [16] zyrtarisht Republika e Namibisë, është një vend në Afrikën Jugore . Kufiri i saj perëndimor është Oqeani Atlantik.Ajo ndan kufijtë tokësorë me Zambinë dhe Angolën në veri, Botsvanën në lindje dhe Afrikën e Jugut në jug dhe lindje. Edhe pse nuk kufizohet meZimbabvenë, më pak se 200 metra (660 këmbë) në bregun e djathtë të lumit Zambezi i ndan të dy vendet. Namibia fitoi pavarësinë nga Afrika e Jugut më 21 mars 1990, pas Luftës së Pavarësisë Namibiane.Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i saj është Windhoek . Namibia është një shtet anëtar i Kombeve të Bashkuara (OKB), Komunitetit të Zhvillimit të Afrikës Jugore (SADC), Bashkimit Afrikan(AU) dhe Komonuelthit të Kombeve .

Vendi më i thatë në Afrikën Sub-Sahariane, [17] Namibia ka qenë e banuar që nga kohërat parahistorike nga njerëzit San, Damara dhe Nama . Rreth shekullit të 14-të, popujt emigrues Bantu mbërritën si pjesë e zgjerimit të Bantu . Që atëherë, grupet Bantu, më të mëdhatë janë Ovambo, kanë dominuar popullsinë e vendit; që nga fundi i shekullit të 19-të, ata kanë përbërë shumicën. Sot Namibia është një nga vendet më pak të populluara në botë.

Ka një popullsi prej 2.55 milion njerëz dhe është një demokraci e qëndrueshme parlamentare shumëpartiake . Bujqësia, turizmi dhe industria minerare – duke përfshirë minierat për diamante të çmuar, uranium, arin, argjendin dhe metalet bazë – përbëjnë bazën e ekonomisë së saj, ndërkohë që sektori i prodhimit është relativisht i vogël.

Në 1884, Perandoria Gjermane vendosi sundimin mbi pjesën më të madhe të territorit, duke formuar një koloni të njohur si Afrika Jugperëndimore Gjermane . Midis 1904 dhe 1908, ajo kreu një gjenocid kundër popullit Herero dhe Nama . Sundimi gjerman përfundoi në 1915 me një disfatë nga forcat e Afrikës së Jugut. Në vitin 1920, pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore, Lidhja e Kombeve mandatoi administrimin e kolonisë në Afrikën e Jugut. Si fuqi e detyrueshme, Afrika e Jugut vendosi ligjet e saj, duke përfshirë klasifikimet dhe rregullat racore. Nga viti 1948, me Partinë Kombëtare të zgjedhur në pushtet, kjo përfshinte Afrikën e Jugut aplikimin e aparteidit në atë që atëherë njihej si Afrika Jugperëndimore . Në fund të shekullit të 20-të, kryengritjet dhe kërkesat për përfaqësim politik nga aktivistët politikë vendas afrikanë që kërkonin pavarësinë rezultuan në marrjen e përgjegjësisë së drejtpërdrejtë mbi territorin nga OKB-ja në vitin 1966, por vendi i Afrikës së Jugut e mbajti de facto rregull. Në vitin 1973, OKB-ja njohu Organizatën Popullore të Afrikës Jugperëndimore ( SWAPO ) si përfaqësuesin zyrtar të popullit Namibian. Pas luftës së vazhdueshme guerile, Namibia fitoi pavarësinë në 1990. Megjithatë, Walvis Bay dhe Ishujt Penguin mbetën nën kontrollin e Afrikës së Jugut deri në vitin 1994..

HistoriaRedakto


EtimologjiaRedakto

Emri i vendit rrjedh nga shkretëtira Namib, shkretëtira më e vjetër në botë. [18] Vetë emri Namib është me origjinë Namadhe do të thotë "vend i gjerë". Kjo fjalë për vendin u zgjodh nga Mburumba Kerina, e cila fillimisht propozoi emrin "Republika e Namibit". [19] Para pavarësisë së saj në 1990, zona njihej fillimisht si Afrika Jugperëndimore Gjermane ( Deutsch-Südwestafrika ), më pas si Afrika Jugperëndimore, duke reflektuar pushtimin kolonial nga gjermanët dhe afrikano-jugorët.

Periudha parakoloniareRedakto

 
Njerëzit San janë banorët më të vjetër indigjenë të Namibisë.

Tokat e thata të Namibisë kanë qenë të banuara që nga kohërat parahistorike nga San, Damara dhe Nama . Rreth shekullit të 14-të, njerëzit emigrues Bantu filluan të mbërrinin gjatë zgjerimit të Bantu nga Afrika qendrore. [20]

Nga fundi i shekullit të 18-të e tutje, njerëzit Oorlam nga Cape Colony kaluan lumin Orange dhe u zhvendosën në zonën që sot është Namibia jugore. [21] Takimet e tyre me fiset nomade Nama ishin kryesisht paqësore. Ata i pritën shumë mirë misionarët që shoqëronin Oorlamin, [22] duke u dhënë atyre të drejtën për të përdorur gropat e ujit dhe kullotjen kundrejt një pagese vjetore. [23] Në rrugën e tyre më në veri, megjithatë, Oorlamët takuan klanet e OvaHerero në Windhoek, Gobabis dhe Okahandja, të cilët i rezistuan cenimit të tyre. Lufta Nama-Herero shpërtheu në 1880, me armiqësitë u zbehën vetëm pasi Perandoria Gjermane vendosi trupa në vendet e kontestuara dhe forcoi status quo-në midis Nama, Oorlam dhe Herero. [23]

Në 1878, Kepi i Shpresës së Mirë, atëherë një koloni britanike, aneksoi portin e Gjirit të Ualvisit dhe ishujt e Penguinëvenë det të hapur; këto u bënë pjesë integrale e Unionit të ri të Afrikës së Jugut në krijimin e tij në 1910.

Evropianët e parë që zbarkuan dhe eksploruan rajonin ishin lundërtarët portugez Diogo Cão në 1485 [24] dhe Bartolomeu Dias në 1486, por portugezët nuk u përpoqën të pretendonin zonën. Ashtu si pjesa më e madhe e pjesës së brendshme të Afrikës Sub-Sahariane, Namibia nuk u eksplorua gjerësisht nga evropianët deri në shekullin e 19-të. Në atë kohë tregtarët dhe kolonët vinin kryesisht nga Gjermania dhe Suedia. Në vitin 1870, misionarët finlandezë erdhën në pjesën veriore të Namibisë për të përhapur fenë luterane midis popullit Ovambo dhe Kavango . Në fund të shekullit të 19-të, Dorsland Trekkers kaluan zonën në rrugën e tyre nga Transvaal në Angola. Disa prej tyre u vendosën në Namibi në vend që të vazhdonin udhëtimin e tyre.

Sundimi GjermanRedakto

 
Kisha gjermane dhe monumenti i kolonistëve në Windhoek, Namibi.
Hendrik Witbooi (left) and Samuel Maharero (right) were prominent leaders against German colonial rule.

Namibia u bë një koloni gjermane në 1884 nën Otto von Bismarck për të parandaluar shkeljen e perceptuar britanike dhe njihej si Afrika Jugperëndimore Gjermane ( Deutsch-Südwestafrika ). Komisioni Palgrave nga guvernatori britanik në Cape Town përcaktoi se vetëm porti natyror me ujë të thellë i Walvis Bay ia vlente të pushtohej dhe kështu e aneksoi atë në provincën Kejp të Afrikës së Jugut Britanik.

Nga viti 1904 deri në 1907, Herero dhe Namaqua morën armët kundër kolonializmit brutal gjerman. Në një veprim të llogaritur ndëshkues nga pushtuesit gjermanë, zyrtarët e qeverisë urdhëruan zhdukjen e vendasve në gjenocidin OvaHerero dhe Namaqua . Në atë që është quajtur "gjenocidi i parë i shekullit të 20-të", [25] gjermanët vranë sistematikisht 10,000 Nama (gjysma e popullsisë) dhe afërsisht 65,000 Herero (rreth 80% e popullsisë). [26] Të mbijetuarit, kur u liruan përfundimisht nga paraburgimi, iu nënshtruan një politike të shpronësimit, dëbimit, punës së detyruar, ndarjes racore dhe diskriminimit në një sistem që në shumë mënyra parashikonte aparteidin e vendosur nga Afrika e Jugut në 1948.

Most Africans were confined to so-called native territories, which under South African rule after 1949 were turned into "homelands" (Bantustans). Some historians have speculated that the German genocide in Namibia was a model for the Nazis in the Holocaust.[27] The memory of genocide remains relevant to ethnic identity in independent Namibia and to relations with Germany.[28] The German minister for aid development apologised for the Namibian genocide in 2004, however, the German government distanced itself from this apology.[29][30]

Mandati i Afrikës së JugutRedakto

Gjatë Luftës së Parë Botërore, trupat e Afrikës së Jugut nën gjeneralin Louis Botha pushtuan territorin dhe rrëzuan administratën koloniale gjermane. Përfundimi i luftës dhe Traktati i Versajës rezultoi që Afrika Jugperëndimore të mbetej një zotërim i Afrikës së Jugut, në fillim si mandat i Lidhjes së Kombeve, deri në vitin 1990. [31] Sistemi i mandatit u formua si një kompromis midis atyre që avokuan për një aneksim aleat të ish territoreve gjermane dhe osmane dhe një propozim i paraqitur nga ata që dëshironin t'i jepnin ato në një kujdestari ndërkombëtare derisa të mund të qeverisnin veten. [31] Ai lejoi qeverinë e Afrikës së Jugut të administronte Afrikën Jugperëndimore derisa banorët e atij territori të përgatiteshin për vetëvendosje politike. [32] Afrika e Jugut e interpretoi mandatin si një aneksim të mbuluar dhe nuk bëri asnjë përpjekje për të përgatitur Afrikën Jugperëndimore për autonominë e ardhshme. [32]

Si rezultat i Konferencës për Organizatën Ndërkombëtare në 1945, Lidhja e Kombeve u zëvendësua zyrtarisht nga Kombet e Bashkuara (OKB) dhe mandatet e mëparshme të Lidhjes nga një sistem kujdestarie. Neni 77 i Kartës së Kombeve të Bashkuara thoshte se kujdestaria e OKB-së "do të zbatohet...për territoret që tani mbahen nën mandat"; për më tepër, do të ishte "një çështje e marrëveshjes së mëvonshme se cilat territore në territoret e mësipërme do të futen nën sistemin e kujdestarisë dhe nën çfarë kushtesh". [33] OKB-ja kërkoi që të gjitha mandatet e mëparshme të Lidhjes së Kombeve t'i dorëzoheshin Këshillit të saj të Kujdestarisë në pritje të pavarësisë së tyre. [33] Afrika e Jugut refuzoi ta bënte këtë dhe në vend të kësaj kërkoi leje nga OKB-ja për të aneksuar zyrtarisht Afrikën Jugperëndimore, për të cilën mori kritika të konsiderueshme. [33] Kur Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e hodhi poshtë këtë propozim, Afrika e Jugut hodhi poshtë opinionin e saj dhe filloi të forcojë kontrollin e territorit. [33] Asambleja e Përgjithshme e OKB-së dhe Këshilli i Sigurimit u përgjigjën duke ia referuar çështjen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), e cila mbajti një numër diskutimesh mbi ligjshmërinë e sundimit të Afrikës së Jugut midis 1949 dhe 1966. [34]

 
Harta që përshkruan zonën e policisë (në ngjyrë kafe) dhe atdheun fisnor (me të kuqe) siç ekzistonin në 1978. Vendet fisnore vetëqeverisëse duken si të nxira me vija të kuqe.
 
Distinktivi i identifikimit të Vëzhguesit të Huaj lëshuar gjatë zgjedhjeve të vitit 1989 në Namibi

Afrika e Jugut filloi të impononte aparteidin , sistemin e saj të kodifikuar të ndarjes dhe diskriminimit racor, në Afrikën Jugperëndimore gjatë fundit të viteve 1940. [35] Zezakët e Afrikës Jugperëndimore iu nënshtruan miratimit të ligjeve, shtetrrethimit dhe një sërë rregulloresh rezidenciale që kufizonin lëvizjen e tyre. [35] Zhvillimi u përqendrua në rajonin jugor të territorit ngjitur me Afrikën e Jugut, i njohur si "Zona e Policisë", ku ndodheshin shumica e vendbanimeve kryesore dhe aktivitetit ekonomik tregtar. [36] Jashtë Zonës së Policisë, popujt indigjenë ishin të kufizuar në atdheu fisnorteorikisht vetëqeverisës. [36]

Gjatë fundit të viteve 1950 dhe fillimit të viteve 1960, dekolonizimi i përshpejtuar i Afrikës dhe presioni në rritje mbi fuqitë e mbetura koloniale për t'u dhënë kolonive të tyre vetëvendosje rezultoi në formimin e partive nacionaliste të sapolindura në Afrikën Jugperëndimore. [37] Lëvizjet si Unioni Kombëtar i Afrikës Jugperëndimore (SWANU) dhe Organizata Popullore e Afrikës Jugperëndimore avokuan për përfundimin zyrtar të mandatit të Afrikës së Jugut dhe pavarësinë për territorin. [37] Në vitin 1966, pas vendimit të diskutueshëm të GJND-së se nuk kishte pozitë ligjore për të shqyrtuar çështjen e sundimit të Afrikës së Jugut, SWAPO nisi një kryengritje të armatosur që u përshkallëzua në një pjesë të një konflikti më të gjerë rajonal të njohur si Lufta Kufitare e Afrikës së Jugut . [38]

PavarësiaRedakto

Ndërsa kryengritja e SWAPO u intensifikua, rasti i Afrikës së Jugut për aneksimin në komunitetin ndërkombëtar vazhdoi të bjerë. [39] OKB-ja deklaroi se Afrika e Jugut kishte dështuar në detyrimet e saj për të siguruar mirëqenien morale dhe materiale të banorëve indigjenë të Afrikës Jugperëndimore, dhe kështu kishte mohuar mandatin e saj. [40] Më 12 qershor 1968, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi një rezolutë që shpallte që, në përputhje me dëshirat e popullit të saj, Afrika Jugperëndimore të riemërohej Namibia . [40] Rezoluta 269 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e miratuar në gusht 1969, e shpalli të paligjshëm pushtimin e vazhdueshëm të Namibisë nga Afrika e Jugut. [40] [41] Në njohje të këtij vendimi historik, krahu i armatosur i SWAPO u riemërua Ushtria Çlirimtare Popullore e Namibisë (PLAN). [42]

Namibia u bë një nga disa pikat e ndezjes për konfliktet ndërmjetëse të Luftës së Ftohtë në Afrikën jugore gjatë viteve të fundit të kryengritjes së PLAN-it. [43] Kryengritësit kërkuan armë dhe dërguan rekrutë në Bashkimin Sovjetik për stërvitje ushtarake. [44] Ndërsa përpjekja e luftës PLAN mori vrull, Bashkimi Sovjetik dhe shtete të tjera simpatike si Kuba vazhduan të rrisin mbështetjen e tyre, duke vendosur këshilltarë për të trajnuar drejtpërdrejt kryengritësit, si dhe duke furnizuar më shumë armë dhe municione. [45] Udhëheqja e SWAPO-s, e varur nga ndihma ushtarake sovjetike, Angolane dhe Kubane, e pozicionoi lëvizjen fort brenda bllokut socialist deri në vitin 1975. [46] Kjo aleancë praktike përforcoi perceptimin e jashtëm të SWAPO-s si një përfaqësues sovjetik, i cili dominoi retorikën e Luftës së Ftohtë në Afrikën e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara. [47] Nga ana e tij, Bashkimi Sovjetik mbështeti SWAPO pjesërisht sepse e shikonte Afrikën e Jugut si një aleat rajonal perëndimor. [48]

 
Trupat e Afrikës së Jugut patrullojnë rajonin kufitar për kryengritësit e PLAN-it, vitet 1980.

Rritja e lodhjes nga lufta dhe ulja e tensioneve midis superfuqive e detyruan Afrikën e Jugut, Angolën dhe Kubën të aderonin në Marrëveshjen Trepalëshe, nën presionin si nga Bashkimi Sovjetik ashtu edhe nga Shtetet e Bashkuara. [49]Afrika e Jugut pranoi pavarësinë e Namibisë në këmbim të tërheqjes ushtarake kubane nga rajoni dhe një angazhimi të Angolës për të ndërprerë të gjithë ndihmën ndaj PLAN. [50] PLAN dhe Afrika e Jugut miratuan një armëpushim jozyrtar në gusht 1988 dhe u formua një Grupi i Ndihmës së Tranzicionit të Kombeve të Bashkuara (UNTAG) për të monitoruar procesin e paqes në Namibi dhe për të mbikëqyrur kthimin e refugjatëve. [51] Armëpushimi u prish pasi PLAN bëri një inkursion përfundimtar në territor, ndoshta si rezultat i keqkuptimit të direktivave të UNTAG, në mars 1989. [52] Një armëpushim i ri u vendos më vonë me kushtin që kryengritësit të kufizoheshin në bazat e tyre të jashtme në Angola derisa të mund të çarmatoseshin dhe çmobilizoheshin nga UNTAG. [51] [53]

Deri në fund të periudhës 11-mujore të tranzicionit, trupat e fundit të Afrikës së Jugut ishin tërhequr nga Namibia, të gjithë të burgosurve politikë iu dha amnisti, legjislacioni diskriminues racor u shfuqizua dhe 42,000 refugjatë namibianë u kthyen në shtëpitë e tyre. [54] Pak më shumë se 97% e votuesve me të drejtë vote morën pjesë në zgjedhjet e para parlamentare të vendit të mbajtura nën një ekskluzivitet universal . [55] Plani i Kombeve të Bashkuara përfshinte mbikëqyrjen nga vëzhguesit e huaj të zgjedhjeve në një përpjekje për të siguruar zgjedhje të lira dhe të ndershme . SWAPO fitoi një numër vendesh në Asamblenë Kushtetuese me 57% të votave popullore. [55] Kjo i dha partisë 41 vende, por jo një shumicë prej dy të tretash, gjë që do t'i mundësonte asaj të hartonte vetë kushtetutën. [55]

Kushtetuta e Namibisë u miratua në shkurt 1990. Ai përfshinte mbrojtjen për të drejtat e njeriut dhe kompensimin për shpronësimet shtetërore të pronës private dhe krijoi një gjyqësor të pavarur, legjislativ dhe një presidencë ekzekutive (asambleja kushtetuese u bë asambleja kombëtare). Vendi u bë zyrtarisht i pavarur më 21 mars 1990. [56]  Sam Nujoma u betua si Presidenti i parë i Namibisë në një ceremoni ku morën pjesë Nelson Mandela i Afrikës së Jugut (i cili ishte liruar nga burgu muajin e kaluar) dhe përfaqësues nga 147 vende, duke përfshirë 20 krerë shtetesh. [57] Në vitin 1994, pak para zgjedhjeve të para shumëracore në Afrikën e Jugut, ai vend ia dorëzoi Walvis Bay Namibisë. [58]

Pas PavarësisëRedakto

Që nga pavarësia, Namibia ka përfunduar kalimin nga sundimi i aparteidit të pakicës së bardhë në demokraci parlamentare. Demokracia shumëpartiake u prezantua dhe është ruajtur, me zgjedhjet lokale, rajonale dhe kombëtare të mbajtura rregullisht. Disa parti të regjistruara politike janë aktive dhe të përfaqësuara në Asamblenë Kombëtare, megjithëse SWAPO ka fituar çdo zgjedhje që nga pavarësia. [59] Kalimi nga sundimi 15-vjeçar i Presidentit Nujoma në pasardhësin e tij Hifikepunye Pohamba në 2005 shkoi pa probleme. [60]

Që nga pavarësia, qeveria Namibiane ka promovuar një politikë të pajtimit kombëtar. Ai lëshoi një amnisti për ata që luftuan në të dyja anët gjatë luftës çlirimtare. Lufta civile në Angola u përhap dhe ndikoi negativisht në Namibianët që jetonin në veri të vendit. Në vitin 1998, trupat e Forcave të Mbrojtjes së Namibisë (NDF) u dërguan në Republikën Demokratike të Kongos si pjesë e një kontigjenti të Komunitetit të Zhvillimit të Afrikës Jugore (SADC).

Në vitin 1999, qeveria kombëtare anuloi një përpjekje secesioniste në Rripin verilindor të Caprivit . [61]

Në dhjetor 2014, kryeministrja Hage Geingob, kandidati i SWAPO në pushtet, fitoi zgjedhjet presidenciale, duke marrë 87% të votave. Paraardhësi i tij, Presidenti Hifikepunye Pohamba, gjithashtu i SWAPO, kishte shërbyer dy mandate maksimale të lejuara nga kushtetuta. [62] Në dhjetor 2019, presidenti Hage Geingob u rizgjodh për një mandat të dytë, duke marrë 56.3% të votave. [63]

GjeografiaRedakto

 
Dunat e rërës në Namib, Namibi
 
Harta e relievit me hije të Namibisë

Në 825,615 square kilometres (318,772 sq mi) , [64] Namibia është vendi i tridhjetë e katërt më i madh në botë (pas Venezuelës). Ai shtrihet kryesisht midis gjerësisë gjeografike 17° dhe 29°S (një zonë e vogël është në veri të 17°) dhe gjatësive 11° dhe 26°L .

Duke qenë e vendosur midis shkretëtirave Namib dhe Kalahari, Namibia ka më pak reshje shiu nga çdo vend tjetër në Afrikën Sub-Sahariane. [65]

Peizazhi i Namibisë përbëhet në përgjithësi nga pesë zona gjeografike, secila me kushte dhe bimësi karakteristike abiotike, me disa ndryshime brenda dhe mbivendosje midis tyre: Rrafshnalta Qendrore, Namibi, Scarpmenti i Madh, Bushveld dhe shkretëtira Kalahari.

Rrafshnalta Qendrore shtrihet nga veriu në jug, kufizohet nga Bregu i Skeletit në veriperëndim, Shkretëtira e Namibit dhe fushat e saj bregdetare në jugperëndim, lumi Orange në jug dhe shkretëtira Kalahari në lindje. Rrafshnalta Qendrore është shtëpia e pikës më të lartë në Namibi në lartësinë Königstein 2,606 metres (8,550 ft) . [66]

Namib është një hapësirë e gjerë fushash zhavorri hiper-të thatë dhe duna që shtrihen përgjatë gjithë vijës bregdetare të Namibisë. Ai ndryshon midis 100 and 200 kilometres (60 and 120 mi) në gjerësi. Zonat brenda Namibit përfshijnë Bregun e Skeletit dhe Kaokoveld në veri dhe detin e gjerë të rërës Namib përgjatë bregut qendror. [67]

Skarpa e Madhe ngrihet me shpejtësi në mbi 2,000 metres (7,000 ft) . Temperaturat mesatare dhe diapazoni i temperaturës rriten më tej në brendësi të tokës nga ujërat e ftohta të Atlantikut, ndërsa mjegulla e vazhdueshme bregdetare zvogëlohet ngadalë. Megjithëse zona është shkëmbore me toka të zhvilluara dobët, ajo është dukshëm më produktive se shkretëtira Namib. Ndërsa erërat e verës janë të detyruara mbi Skarpment, lagështia nxirret si reshje. [68]

Shkretëtira Kalahari, një rajon i thatë që shtrihet në Afrikën e Jugut dhe Botsvana, është një nga tiparet e njohura gjeografike të Namibisë. Kalahari, ndërsa njihet gjerësisht si një shkretëtirë, ka një shumëllojshmëri mjedisesh të lokalizuara, duke përfshirë disa zona të gjelbëruara dhe teknikisht jo-shkretëtirë. Succulent Karoo është shtëpia e mbi 5000 llojeve të bimëve, gati gjysma e tyre endemike ; afërsisht 10 për qind e sukulentëve në botë gjenden në Karoo. [69] [70]Arsyeja pas këtij produktiviteti të lartë dhe endemizmit mund të jetë natyra relativisht e qëndrueshme e reshjeve. [71]

Shkretëtira Bregdetare e Namibisë është një nga shkretëtirat më të vjetra në botë. Dunat e saj me rërë, të krijuara nga erërat e forta në breg, janë më të lartat në botë. [72] Për shkak të vendndodhjes së vijës bregdetare, në pikën ku uji i ftohtë i Atlantikut arrin në klimën e nxehtë të Afrikës, shpesh formohet mjegull jashtëzakonisht e dendur përgjatë bregdetit. [73]Pranë bregut ka zona ku janë të mbuluara me vegjetacion. [74] Namibia ka burime të pasura bregdetare dhe detare që mbeten kryesisht të paeksploruara.

The Caprivi Strip extends east from the northeastern corner of the country.

 1. ^ "Communal Land Reform Act, Afrikaans" (PDF). Government of Namibia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 shkurt 2016. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Communal Land Reform Act, German" (PDF). Government of Namibia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 tetor 2019. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Communal Land Reform Act, Khoekhoegowab" (PDF). Government of Namibia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 shkurt 2016. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Communal Land Reform Act, Otjiherero" (PDF). Government of Namibia. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur përfundimisht]
 5. ^ "Communal Land Reform Act, Oshiwambo" (PDF). Government of Namibia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 mars 2016. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Communal Land Reform Act, Rukwangali" (PDF). Government of Namibia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 shkurt 2016. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Communal Land Reform Act, Setswana" (PDF). Government of Namibia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 shkurt 2016. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Communal Land Reform Act, Lozi" (PDF). Government of Namibia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 shkurt 2016. Marrë më 18 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Namibia Demographic and Health Survey 2013" (PDF). The Namibia Ministry of Health and Social Services (MoHSS) and ICF International. shtator 2014. fq. 30. Marrë më 5 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Only people between 15 and 49 years of age were surveyed.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Dual
 11. ^ "Census data" (PDF). cms2.my.na. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 korrik 2019. Marrë më 2020-10-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b c d "Report for Selected Countries and Subjects". IMF.org. International Monetary Fund. Marrë më 29 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "GINI index (World Bank estimate)". data.worldbank.org. World Bank. Marrë më 20 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Human Development Report 2021/2022" (PDF) (në anglisht). United Nations Development Programme. 8 shtator 2022. Marrë më 8 shtator 2022.
 15. ^ Wells, John C. (2008), Longman Pronunciation Dictionary (bot. 3rd), Longman, ISBN 978-1405881180 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Roach, Peter (2011), Cambridge English Pronouncing Dictionary (bot. 18th), Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 978-0521152532 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Peter Shadbolt (24 tetor 2012). "Namibia country profile: moving on from a difficult past". CNN. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Spriggs, A. (2001) "Africa: Namibia". Terrestrial Ecoregions. World Wildlife Fund. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "The Man Who Named Namibia- Mburumba Kerina". The Namibian. Marrë më 15 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Belda, Pascal (maj 2007). Namibia (në anglisht). MTH Multimedia S.L. ISBN 978-84-935202-1-2.
 21. ^ Dierks, Klaus. "Biographies of Namibian Personalities, A". Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2008. Marrë më 24 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Dierks, Klaus. "Warmbad becomes two hundred years". Klausdierks.com. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2019. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Vedder 1997.
 24. ^ Observador. "Padrão português com 500 anos foi roubado da Namíbia no século XIX. Vai ser devolvido". Observador (në portugalishte evropiane). Marrë më 2020-12-07.
 25. ^ David Olusoga (18 prill 2015). "Dear Pope Francis, Namibia was the 20th century's first genocide". The Guardian. Marrë më 26 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Drechsler, Horst (1980).
 27. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Madley
 28. ^ Reinhart Kössler and Henning Melber, "Völkermord und Gedenken: Der Genozid an den Herero und Nama in Deutsch-Südwestafrika 1904–1908," ("Genocide and memory: the genocide of the Herero and Nama in German South-West Africa, 1904–08") Jahrbuch zur Geschichte und Wirkung des Holocaust 2004: 37–75
 29. ^ Andrew Meldrum (15 gusht 2004). "German minister says sorry for genocide in Namibia". The Guardian. Marrë më 26 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ [Völkermord an Herero und Nama: Abkommen zwischen Deutschland und Namibia "German minister says sorry for genocide in Namibia"]. bpb. 22 qershor 2021. Marrë më 24 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 31. ^ a b Rajagopal, Balakrishnan (2003). International Law from Below: Development, Social Movements and Third World Resistance. Cambridge: Cambridge University Press. fq. 50–68. ISBN 978-0521016711. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ a b Louis, William Roger (2006). Ends of British Imperialism: The Scramble for Empire, Suez, and Decolonization. London: I.B. Tauris & Company, Ltd. fq. 251–261. ISBN 978-1845113476. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ a b c d Vandenbosch, Amry (1970). South Africa and the World: The Foreign Policy of Apartheid. Lexington: University Press of Kentucky. fq. 207–224. ISBN 978-0813164946. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ First, Ruth (1963). Segal, Ronald (red.). South West Africa. Baltimore: Penguin Books, Incorporated. fq. 169–193. ISBN 978-0844620619. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ a b Crawford, Neta (2002). Argument and Change in World Politics: Ethics, Decolonization, and Humanitarian Intervention. Cambridge: Cambridge University Press. fq. 333–336. ISBN 978-0521002790. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ a b Herbstein, Denis; Evenson, John (1989). The Devils Are Among Us: The War for Namibia. London: Zed Books Ltd. fq. 14–23. ISBN 978-0862328962. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b Müller, Johann Alexander (2012). The Inevitable Pipeline Into Exile. Botswana's Role in the Namibian Liberation Struggle. Basel, Switzerland: Basler Afrika Bibliographien Namibia Resource Center and Southern Africa Library. fq. 36–41. ISBN 978-3905758290. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Kangumu, Bennett (2011). Contesting Caprivi: A History of Colonial Isolation and Regional Nationalism in Namibia. Basel: Basler Afrika Bibliographien Namibia Resource Center and Southern Africa Library. fq. 143–153. ISBN 978-3905758221. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Dobell, Lauren (1998). Swapo's Struggle for Namibia, 1960–1991: War by Other Means. Basel: P. Schlettwein Publishing Switzerland. fq. 27–39. ISBN 978-3908193029. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ a b c Yusuf, Abdulqawi (1994). African Yearbook of International Law, Volume I. The Hague: Martinus Nijhoff Publishers. fq. 16–34. ISBN 978-0-7923-2718-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Peter, Abbott; Helmoed-Romer Heitman; Paul Hannon (1991). Modern African Wars (3): South-West Africa. Osprey Publishing. fq. 5–13. ISBN 978-1-85532-122-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 42. ^ Williams, Christian (tetor 2015). National Liberation in Postcolonial Southern Africa: A Historical Ethnography of SWAPO's Exile Camps. Cambridge: Cambridge University Press. fq. 73–89. ISBN 978-1107099340. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Hughes, Geraint (2014). My Enemy's Enemy: Proxy Warfare in International Politics. Brighton: Sussex Academic Press. fq. 73–86. ISBN 978-1845196271. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Bertram, Christoph (1980). Prospects of Soviet Power in the 1980s. Basingstoke: Palgrave Books. fq. 51–54. ISBN 978-1349052592. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Vanneman, Peter (1990). Soviet Strategy in Southern Africa: Gorbachev's Pragmatic Approach. Stanford: Hoover Institution Press. fq. 41–57. ISBN 978-0817989026. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Dreyer, Ronald (1994). Namibia and Southern Africa: Regional Dynamics of Decolonization, 1945-90. London: Kegan Paul International. fq. 73–87, 100–116, 192. ISBN 978-0710304711. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Herbstein, Denis; Evenson, John (1989). The Devils Are Among Us: The War for Namibia. London: Zed Books Ltd. fq. 14–23. ISBN 978-0862328962. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Shultz, Richard (1988). Soviet Union and Revolutionary Warfare: Principles, Practices, and Regional Comparisons. Stanford, California: Hoover Institution Press. fq. 121–123, 140–145. ISBN 978-0817987114. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Sechaba, Tsepo; Ellis, Stephen (1992). Comrades Against Apartheid: The ANC & the South African Communist Party in Exile. Bloomington: Indiana University Press. fq. 184–187. ISBN 978-0253210623. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ James III, W. Martin (2011) [1992]. A Political History of the Civil War in Angola: 1974-1990. New Brunswick: Transaction Publishers. fq. 207–214, 239–245. ISBN 978-1-4128-1506-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ a b Sitkowski, Andrzej (2006). UN peacekeeping: myth and reality. Westport, Connecticut: Greenwood Publishing Group. fq. 80–86. ISBN 978-0-275-99214-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Clairborne, John (7 prill 1989). "SWAPO Incursion into Namibia Seen as Major Blunder by Nujoma". The Washington Post. Washington DC. Marrë më 18 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Colletta, Nat; Kostner, Markus; Wiederhofer, Indo (1996). Case Studies of War-To-Peace Transition: The Demobilization and Reintegration of Ex-Combatants in Ethiopia, Namibia, and Uganda. Washington DC: World Bank. fq. 127–142. ISBN 978-0821336748. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Dreyer, Ronald (1994). Namibia and Southern Africa: Regional Dynamics of Decolonization, 1945-90. London: Kegan Paul International. fq. 73–87, 100–116, 192. ISBN 978-0710304711. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ a b c "Namibia Rebel Group Wins Vote, But It Falls Short of Full Control". The New York Times. 15 nëntor 1989. Marrë më 20 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Namibia gains Independence – South African History Online
 57. ^ Dierks, Klaus. "7. The Period after Namibian Independence". Klausdierks.com. Marrë më 21 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Treaty between the Government of the Republic of South Africa and the Government of the Republic of Namibia with respect to Walvis Bay and the off-shore Islands, 28 February 1994" (PDF). United Nations. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Country report: Spotlight on Namibia". Commonwealth Secretariat. 25 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "IRIN country profile Namibia". IRIN. mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2010. Marrë më 12 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "IRIN country profile Namibia". IRIN. mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2010. Marrë më 12 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Namibian presidential election won by Swapo's Hage Geingob". BBC News. dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "Namibia's President Hage Geingob wins re-election". BBC News. dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Rank Order – Area". CIA World Fact Book. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2014. Marrë më 12 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Brandt, Edgar (21 shtator 2012). "Land degradation causes poverty". New Era. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "Landsat.usgs.gov". Landsat.usgs.gov. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2008. Marrë më 26 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Spriggs, A. (2001) "Africa: Namibia". Terrestrial Ecoregions. World Wildlife Fund. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Spriggs, A. (2001) "Africa: Namibia". Terrestrial Ecoregions. World Wildlife Fund. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Van Jaarsveld, E. J. 1987.
 70. ^ Smith et al 1993
 71. ^ Spriggs, A. (2001) "Southern Africa: including parts of Botswana, northeastern Namibia, Zimbabwe, and northern South Africa". Terrestrial Ecoregions. World Wildlife Fund. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "NASA – Namibia's Coastal Desert". nasa.gov. Marrë më 9 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "An Introduction to Namibia". geographia.com. Marrë më 9 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "NACOMA – Namibian Coast Conservation and Management Project". nacoma.org.na. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2009. Marrë më 9 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)