Nastola (finlandisht: Nastolan kunta), është një ish-komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia.

Nastola
Nastolan kunta
Ish-Komunë
Kisha e Nastola
Kisha e Nastola
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej14.905 [1]
Faqja zyrtarewww.nastola.fi

Lista e fshatraveRedakto

Arrajoki, Immilä, Koiskala, Lankila, Pyhäntaka, Ruuhijärvi, Uusikylä, Vanaja, Villähde, Kirkonkylä, Rakokivi, Seesta- Luhtaanmaa, Järvinen, Tapiola.

ReferimeRedakto

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto