Nicolas Kent "Nick" Stahl (i lindur 5 dhjetor 1979)[1] është një aktor amerikan. Duke filluar karieren si aktor fëmijë, ai u njoh për performancën në filmin The Man Without a Face në vitin 1993 dhe më pas filloj një karrierë të suksesshme si një aktor fëmijë. Më vonë vazhdoj karrierë si një aktor i rritur në filmat Sin City, Bully, In the Bedroom, seriali Carnivàle i HBO, dhe Terminator 3: Rise i Machines, në të cilën ai mori rolin e John Connor, i luajtur fillimisht nga Edward Furlong. Ai gjithashtu luajti në filmin Mirrors 2.

Nick Stahl
U lind në (1979-05-12) 12 maj 1979 (45 vjeç)[1]
Kombësiaamerikan
TitulliNick Stahl

Jeta Personale

Redakto

Stahl ka lindur në Harlingen, Texas, biri i Donna Lynn, një asistente broker[2]. Ai u ngrit në Plano dhe Richardson. Ai udhëtin për filmimin dhe aktualisht jeton në Austin, Texas, me gruan e tij, Rose, dhe vajza, Marlo Stahl.

Kariera

Redakto

Filmi The Man Without a Face -1993, bashke me Mel Gibson, i ndihmuan aktorit qe te kete nje karierë në moshën 13. Roli i tij i parë profesional ishte në Stranger në "My Door", edhe pse ai kishte aktruar si akror fëmijë që kur ai ishte katër vjet.

Filmat e fundit përfshijnë How to Rob a Bank (2007), Sleepwalking (2008), Quid Pro Quo (2008).

Stahl nuk e përsërisë rolin e tij si John Connor në Terminator Salvation. Në vend të tij aktori Christian Bale mori përsipër rolin.

Filmografia

Redakto
Film and television
Viti Titulli Roli Shenime
1991 Stranger at My Door Robert Fortier TV movie
1992 Woman with a Past Brian TV movie
1993 The Man Without a Face Charles E. 'Chuck' Norstadt
1994 Safe Passage Simon Singer
1994 Incident in a Small Town John Bell Trenton TV movie
1995 Blue River Young Edward TV movie
1995 Tall Tale Daniel Hackett
1996 Out of Order TV series, episode: "Hey Joey"
1996 My Son is Innocent Eric Sutter TV movie
1997 Promised Land Billy Sullivan TV series, episode: "Cowboy Blues"
1997 Eye of God Tom Spencer
1998 Disturbing Behavior Gavin Strick
1998 Soundman Tommy Pepin
1998 Hercules Castor (voice) TV series, episode: "Hercules and the Trojan War"
1998 The Thin Red Line Pfc – Beade
1999 Seasons of Love Adult Grover TV movie
2000 Lover's Prayer Vladimir
2000 Sunset Strip Zach
2001 In the Bedroom Frank Fowler
2001 The Sleepy Time Gal Morgan
2001 Bully Bobby Kent
2002 Taboo Christian Turner
2002 Wasted Chris TV movie
2003 Bookies Toby
2003 Terminator 3: Rise of the Machines John Connor
2003 Twist Dodge
2003–2005 Carnivàle Ben Hawkins TV series, 24 episodes
2005 Sin City Roark Jr. / Yellow Bastard
2006 The Night of the White Pants Horace 'Raff' Rafferty
2007 How to Rob a Bank Jinx
2008 Quid Pro Quo Isaac Knot
2008 Sleepwalking James
2009 My One and Only Bud
2009 On the Inside Allen
2009 Law & Order: Special Victims Unit Peter Harrison TV series, episode: "Zebras"
2010 The Chameleon Brendan Kerrigan
2010 Burning Palms Robert Kane
2010 Meskada Noah Cordin
2010 Dylan's Wake Dylan
2010 Kalamity Billy Klepack
2010 Mirrors 2 Max Matheson Completed
2010 Everything Will Happen Before You Die Hunter Post-production
2010 The Speed of Thought Joshua Lazarus Post-production
2010 The Nth Degree TBA Pre-production

Burimi

Redakto
  1. ^ a b Nick Stahl biography, IMDb.com
  2. ^ "Nick Stahl Biography (1979–)". Filmreference.com. 1979-12-05. Marrë më 2009-08-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)