Nintendo (Nintendo Company, Limited) (jap.: 任天堂 nin-ten-dō) është një kompani Japoneze që prodhon lojra vizuale dhe konzolë, Nintendo e themeluar më 23 shtator 1889, ka hyre ne skenën e video-lojrave diku rreth viteve e 80'të kur me konzolen 8 Bit (sqt.: biteshe ) NES (Nintendo Entertainment System ose shqip Sistemi Argetimi Nintendo ). Mbas suksesit të NES, Nintendo nxori në treg SNES (edhe SuperNES), i cili ishte sistem me i fuqishëm me kapacitet më të madh. Më 1996 Nintendo krijoi Nintendo 64, i cili ishte Sistemi Nintendo i parë me aftësi për të gjeneruar fusha 3D, me anë të miliona poligonave. Mbas N64, më 2001, Nintendo prodhojë Gamecube, dhe më vonë në 2004, prodhoi Nintendo DS, sistem handheld (që perkthët: e mbajtur në dore) i cili kishte aftësi 3D, po ashtu edhe sound recognition, dhe touchscreen dhe Nintendo Wii.

Nintendo Company, Limited
LlojiPublic (Stampa:Tyo, Stampa:Ndaq, FWBNTO)
IndustriaCard games (më parë)
Video lojëra
Themeluar në23 shtator, 1889
ThemeluesiFusajiro Yamauchi Edit this on Wikidata
Zyrat qendroreFlag of Japan.svg Kyoto, Japoni
Flag of the United States.svg Redmond, Washington, ShBA
Flag of Canada.svg Richmond, British Columbia
Flag of Europe.svg Großostheim, Gjermani
Flag of Australia.svg Scoresby, Victoria
Flag of the People's Republic of China.svg Suzhou, Kina (si iQue, Ltd.)
Flag of South Korea.svg Seoul, Korea e Jugut
Njerëzit kyç
Satoru Iwata: President & CEO
Reggie Fils-Aime: President & COO i NOA
Shigeru Miyamoto: Dizajnuse lojërash
Gunpei Yokoi: Krijues i Game Boy, Game & Watch, dhe Metroid
Hiroshi Yamauchi: Ish President & Kryetar
Minoru Arakawa & Howard Lincoln: Ish udhëheqës të NOA
Satoru Shibata: President i NOE
ProdhimiGame Boy line, Color TV Game, NES, SNES, Nintendo 64, Nintendo GameCube, Nintendo DS, Wii, dhe lituj të dryshëm të video lojërave.
FitimetGreen Arrow Up Darker.svg USD$4.5 billion (2006)
Forbes 2000 ranking: 620
Numri i punëtorëve
3,013 (2006)
Faqja e internetitNintendo Japan
Nintendo of America
Nintendo Europe
Nintendo Australia