Nittedal është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 186 km² dhe popullsi 19267 banorë[1].

Nittedal
Nitelva.jpg
Stema zyrtare e Nittedal
Popullsia
 • Gjithsej19.267
Faqja zyrtarewww.nittedal.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Nittedal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto