OPA (ΩΠΑ) është një këngë ritmike nga Giorgos Alkaios dhe Grupit Friends nga Greqia. Gjithashtu kjo këngë do riprezantojë Greqinë në Festivalin Evropian të Këngës 2010Oslo.[1][2]. Kënga ka qenë një ndër më të favorizuarat nga Greqi. Kënga në fakt flet për kërcimet Greke, ndjesitë etj. Kënga është shkruar nga Giannis Antioniou & Friends, ndërsa e kompozuar nga vetë Giorgos Alkaios.

"OPA"
Kopertina e Albumit
Këngë nga Giorgos Alkaios
Publikimi 26 shkurt, 2010
Formati Digital Download
Regjistrimi 2010
Zhanri Europop, pop, dance
Gjatësia 3:02
Cilësia Friends Music Factory
Tekstshkrues Giorgos Alkaios, Giannis Antoniou, Friends
Producer Giorgos Alkaios

Flag of Greece.svg "OPA"
Festivali Evropian i Këngës 2010
Shteti Greqia
Performues Giorgos Alkaios & Friends
Gjuha Greke
Kompozitorë Giorgos Alkaios
Tekstshkrues Giannis Antioniou & Friends
Performanca e Finales
Paraqitjet tjera
◄ This Is Our Night (2009)   

Regjistrimi/PublikimiRedakto

Kënga është regjistruar në vitin 2010 ndërsa është publikuar më 26 shkurt, 2010. Kënga u publikua nga Hellenic Broadcasting Corporation (ERT), ndërsa është "Digital Download", dhe regjistrimi publik i studios u bë publik më 12 mars, 2010 nga Universal Music Group (Greqi)

Finalja KombëtareRedakto

Finalja kombëtare e Greqisë u mbajt më 12 mars, 2010Athinë, dhe këtë event e fitoi Girgos Alkaios.

Draw Artist Song Përkthimi Place
1 Christos Hatzinasios "Illusion" Iluzion -
2 Sunny Baltzi & Second Skin "Game of Life" Loja e jetës -
3 Manos Pyrovolakis "Kivotos tou Noe" Arka e Noait 2
4 Giorgos Alkeos & Friends "OPA" - 1
5 Yorgos Karadimos "Polemao" Po Luftoj 3
6 Melisses "O Kinezos" Kinezët -
7 Émigré "Touch me Deep Inside" Më prek thellë brenda -

ReferimetRedakto