Stig Kjell Olof (Ola) Ullsten (23 qershor 1931 - 28 maj 2018) ishte një politikan dhe diplomat suedez i cili ishte kryeministër i Suedisë nga viti 1978 deri më 1979 dhe kryetar i Partisë së Popullit nga viti 1978 deri më 1983. Ai gjithashtu shërbeu si zëvendës kryeministër për pak kohë në vitin 1978 dhe pastaj përsëri nga viti 1980 deri më 1982 dhe shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme nga viti 1979 deri më 1982.

Ola Ullsten
Ola Ullsten.JPG
Ola Ullsten
Kryeministri i Suedisë
Në zyrë
18 tetor 1978 – 12 tetor 1979
MonarkCarl XVI Gustaf
DeputySven Romanus
PasardhësiThorbjörn Fälldin
Pasuar ngaThorbjörn Fälldin
Ministër i Punëve të Jashtme
Në zyrë
12 tetor 1979 – 8 tetor 1982
KryeministërThorbjörn Fälldin
PasardhësiHans Blix
Pasuar ngaLennart Bodström
Kryetar i Partisë së Popullit
Në zyrë
4 mars 1978 – 8 tetor 1982
PasardhësiPer Ahlmark
Pasuar ngaBengt Westerberg
Detaje personale
Lindi23 qershor 1931
Umeå, Suedi
Vdiq28 maj 2018 (86 vjet)
Öja, Suedi
Partia politikeLiberalët
Bashkëshort/eEvi Esko (m. 1961; div. 1981)
Louise Beaudoin (m. 1989)
FëmijëMe Evi Esko:
Maria Ullsten
Katarina Ullsten
Me Louise Beaudoin:
Nicolas Beaudoin-Ullsten
Christian Beaudoin-Ullsten
Alma materSocialhögskolan (pjesë e Universitetit të Stokholmit)

Ai më vonë ka shërbyer si ambasador suedez në Kanada, i akredituar gjithashtu në Bahamet nga viti 1984 deri më 1989 dhe Itali, gjithashtu i akredituar në Shqipëri nga viti 1989 deri më 1995.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ Uddling, Hans; Paabo, Katrin, red. (1992). Vem är det: svensk biografisk handbok. 1993 [Kush është ky: manual biografik suedez. 1993] (në suedisht). Stockholm: Norstedt. fq. 1127. ISBN 91-1-914072-X.
  Kryeministrat suedezë  
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven