Osnabrück (Vestfalian: Ossenbrügge, Gjermanishtja e Mesme e Ulët: Osenbrugge,[3] Latinisht: Ansibarium) është qytet në shtetin federal Saksonia e Ulët, në veriperëndim të Gjermanisë. Ndodhet mes Kodrës Wiehen dhe majës veriore të pyllit Teutoburg. Sipas vitit 2016, qyteti ka pasur 164,070 banorë. Osnabrück është një nga katër qytetet më të mëdhaja në Saksoninë e Ulët.[4]

Osnabrück
Osnabrück aerial.jpg
Location of Osnabrück
Popullsia
 • Total164.070
TargaOS
Faqja zyrtarewww.osnabrueck.de

Përkundër shkatërrimit masiv të shkaktuar në qytet gjatë Luftës së Dytë Botërore, Altstadt (qyteti i vjetër) u rindërtua gjerësisht me skicat besnike ndaj arkitekturës origjinale mesjetare atje. Osnabrück ishte gjithashtu shtëpia e garnizonit më të madh britanik jashtë Mbretërisë së Bashkuar. Imazhi modern urban i Osnabrück është rritur nga prania e më shumë se 22,000 studentëve që studiojnë në Universitetin dhe Universitetin e Shkencave të Aplikuara. Megjithëse një pjesë e shtetit të Saksonisë së Ulët, historikisht, kulturore dhe gjuhësore Osnabrück konsiderohet pjesë e rajonit të Vestfalisë.

ArsimiRedakto

Osnabrück ka dy institucione të larta edukative: Universiteti i Osnabrückit dhe Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Osnabrück me më shumë se 25,000 studentë. Të gjithë llojet e shkollave të ciklit të lartë gjermane poashtu janë prezent, përfshirë shtatë gjimnaze, Gymnasium Carolinum e cila është shkolla më e vjetër në Gjermani. Një tjetër gjimnaz i njohur në Gjermani është Ursulaschule, një shkollë private.

DistriktetRedakto

Qyteti ndahet në 23 distrikte:

BinjakëzimetRedakto

Lidhje miqësoreRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ Wolfgang Griesert: neuer Oberbürgermeister bei osnabrueck.de
  3. ^ Rennerchtronik vol. 5v / a.784/85. In: Johann Renners Chronica der Stadt Bremen.
  4. ^ Team Strategische Stadtentwicklung und Statistik 2013, f. 1. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFTeam_Strategische_Stadtentwicklung_und_Statistik2013 (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto