Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Kurreshtja. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Si mund te mbyllen disa nga artikujt? -- Universiteti Europian

Tung!Redakto

Kurreshtja,

Flm per mesazhin qe kishit lene ne faqen time te diskutimeve. I çmoj verejtjet e secilit, por gjithmone me duhet t'i mbroj pikepamjet e mia kur e di se kam arsye te forta te mos heq dore prej tyre. Ju mund te percillni redaktimet e mia dhe te vleresoni nivelin e gjuhes shqipe qe eshte perdorur ne to. Mirepo, duhet te vini re se per gjuhen shqipe nuk ekziston ndonje stil mbizoterues i shkrimit akademik dhe nuk eshte punuar mbase fare ne zgjerimin e fjalorit. Po ashtu, duhet vene re se ne nje enciklopedi te lire si Wikipedia ka vend per informacione ku mosperdorimi i plote i mundesive qe ofron gjuha shqipe nuk na mundeson komunikim te vertete akademik.

Ja arsyet e mia per secilen pike te rregullores vetjake:

 1. Nese ecim sipas Fjalorit te 1982-es, nuk guxoj ta perdor fjalen "kompjuter."
 2. Nuk mund te perjashtojme nje forme themelore gramatikore ne baza ideologjike; perjashtimi i paskajores dhe gjymtimi qe i behet shqipes me kete rast rrit arsyet per hapjen e Wikipedise gegnisht; projekti veç eshte i hapur.
 3. Une nuk mund te perdor fjale angleze kur mund te perkthejme terma akademike ne shqip (psh. GDP=PVB) dhe njeheresh nuk mund te perseris gabimet e dikujt tjeter veç pse ato gabime tashme jane bere mode (si psh. suficit buxhetor kur ne fakt flitet per teprice buxhetore).
 4. Nese nuk lejojme fjale te reja ne fjalor, qofte fjaleformime qofte huazime, ne shqip do te detyrohemi ta perdorim fjalet "me asishë," "asi" dhe "i/e asisht" per çdo gje qe nuk ka fjale adekuade ne shqip.
 5. Çeshtja e thonjezave nuk do shume diskutim; ne librat e E. Hoxhes perdoret thonjezat «franceze», ndersa ne gazetat e sotme perdoret ato "amerikane" (une vetem se e fus piken dhe presjen brenda thonjezave per arsye estetike). '’Pjerrtesimi i tekstit per tituj veprash kujtoj se na mundeson perdorim te plote te lehtesimeve teknike. Vlen rregulla: asaj qe mund kapet (libri, albumi, filmi ne DVD, etj.) i pjerrtesohet titulli, ndersa asaj qe eshte pjese e diçkaje (vjersha, tregimi ne nje liber, kenga ne nje album, etj.) i vehet titulli ne thonjeza.
 6. Duke u munduar te transliterojme çdo emer vendbanimi te huaj perfundojme me shtremberime si "Nju-Faundlendi," kur ne fakt emri i kesaj krahine kanadeze shqiptohet ne anglisht si "Nufinlënd"; per Stambollin, nderkohe, e dime se si theksohet dhe e kemi shkruar e theksuar keshtu historikisht. Perdorimi historik i gabuar prape duhet te mbizoteroje se nuk ka duket i mbrapshte, si p.sh. Pekin e jo “Peiqin” apo “Beijing” (sipas sistemit pinyin).
 7. Po e perdor w-ne qellimisht edhe per çeshtje nacionaliste se po plas prej inatit kur perdorimi i literatures sllave po i meson nxenesit shqiptare per Bosvanen e Gvatemalen, kur ne fakt me lehte eshte te themi Bocwana ose Bocuana dhe natyirisht se duhet te themi Guatemala.
 8. Ne shtyp nuk ka ndonje kuvend rreth emrave te huaj; gazeta Zeri shkruan "Sarkozi/Sarkozisë," Gazeta Express shkruan "Sarkozy'së," te tjerat perdorin vizen; une nuk perdor vize fare.
 9. Njeheresh, nuk mund ta shkruaj Ahmedinexhad, kur ky eshte shtremberim i emrit te kryetarit iranian, qe ne persisht shqiptohet Ähmädinezhâd (ä=/æ/, â=a e gjatë).

Keto jane pra arsyet per vendosjen e kesaj rregullore vetjake, qellimi i se ciles eshte zhvillimi i gjuhes shqipe e jo poshterimi i saj prej paditurise dhe pertacerise sone. Mund te me quani çfare te doni, mirepo askush nuk mund te shuaje krenarine time per gjuhen time te lashte dhe per madhestine e saj. Kerkoj falje per mosperdorimin e ë-se, por jam duke perdorur nje kompjuter me tastiere spanjolle.

Sinqerisht,

--Getoar TX 8 Korrik 2009 19:57 (CEST)

Kurreshtje, flm per pergjigjen. Nuk e di sa ia kemi dale me u kuptue tash, por po kujtoj se une e ti po flasim shqip dhe nuk po e prishim kuvendin. Perndryshe, e kam pak te veshtire ta kuptoj se çka mendon se me duhet te ndryshoj ne rregulloren vetjake. Une per vete gjithmone parapelqej cilesine, mundesisht ne sasi sa me te madhe.--Getoar TX 9 Korrik 2009 02:38 (CEST)

Unë e kamë një veti të cilën më së miri mund ta shpjegojë me shprehjen "vazhdueshmëria e vijës së jetës qëndron mbi madhësit tjera relative si cilësia dhe sasia". Si do që të jetë, nuk e kamë ndërment të themë se kjo apo ajo, pse e si. Për këto gjëra kemi me kilometra diskutime në kuvend dhe fatkeqësisht shumë vetë nuk po e kuptojnë rëndësin e gjuhës së njehsuar lerare. Ndër ta bie edhe ti. Vetë fakti që gjuhën e fut si vegël e nacionalizmit (si vegël kundër pan-sllavizmit) e vërteton pohimin tim të fundit. Në fund të fundit, si e ke ti atë rregullore, edhe gjuha e njehësuar e ka regulloren e vetë, rregullore shumë më e gjanë dhe më koplekse, rregullat e së cilës me qindra mijra njerzë për çdo ditë i mësojnë në bankat e shkollës. Një pjesë e vogël e tyne ja arrijnë të i përvetsojnë plotësisht, pjesa më e madhe e nxënsve pasi që t'i ketë përvetsuar nga mos përdorimi i harronë. Qëllimi i këtij projekti, ndër tjera është edhe afirmimi i atyre rregullave. Fatëkeqësish edhe unë vetë jamë një ndër ata që një pjesë të madhe të atyre rregullave në mërgim i kamë harruar.

Ups! Sa i përket gazetave, l'shoj te poshtë se nuk janë gazeta shumica prej tyne. Masi t'v'nohet reni ri atëher ja nisin me dal gazetat si gazeta, qysh ju ka hije. --Kurreshtja 9 Korrik 2009 06:47 (CEST)


-/-Redakto

Nuk e di si shkon puna e referencave me rama levizes; ndoshta do te beje mire te ma shpjegoje. Nese ka nevoje te shtohet informacion, çdo perdorues eshte i mireseardhur ta beje kete. Ky nuk eshte artikull imi personal, edhe pse mund te duket si i tille.
Sa u perket ketyre verejtjeve:
 1. po e rregulloj fjaline rreth klimes; "te percjelle" nuk po flen e do te gjej nje shprehje tjeter
 2. fjala "jobregdetar" po me duket zevendesimi me i mire i fjales "landlocked"
 3. "kontinental" ka kuptim tjeter
 4. kamje/skamje, pasuri/varferi? e kam perdorur shume here fjalen "pasuri"
 5. lumenjte derdhen ne keto dete, por nuk na lidhin ne aspektin e transportit/komunikacionit; e rishkruajme
 6. shtoje, te lutem, ku e ka vendin, kanalin Iber-Lepenc!
 7. njeheresh, "specie" perdoret nga shkencetaret dhe nuk eshte plotesisht e njejte me fjalen "lloje"
 8. Kete paragraf rreth parahistorise e kam lene te paprekur siç ka qene me pare; mund ta redaktojme

--Getoar TX 15 Korrik 2009 03:23 (CEST)

Marrë nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Diskutim:Kosova"


NdodhiRedakto

Po i bie shkurt. Si gjakovar në Prishtinë, kah funi i vitit dola me u pytë para drases zezë. Edhe ai arsimtari t'ma trusi bukur mirë, disa tema t'fillimit vitit. Nejse. Isha kon pas koncentru qashtu mo, tu fol. N'fun e m'tha: "A s'bon edhe ti me fol si ton k'ta tjertë a?". Menova se ja ka inatin gjakovarëve. Por jo. Ai kishë pas punu n'Gjakovë edhe kish qefë me ndëgju allagjakovaçe, por në klasë nuk ishë veni për allagjakovarçe.

Tung--Kurreshtja 9 Korrik 2009 06:59 (CEST)

Invite to work on the SFK09Redakto

Hello We are working on creating a workgroup for wikimedia kosovo http://sfk2009.ning.com/group/wikimediakosova and have an event on august 29/30 in Prishtina. We would like to invite you to come. http://www.kosovasoftwarefreedom.org/index.php/sfk09/call-for-papers.html

Thanks,

mike —Mdupont 9 Korrik 2009 11:59 (CEST)

FLM dhe punë të mbarë. Unë nuk kam interes. Miloshi më ka ardhë te hunda aq shumë sa që edhe Migjenit po ja marr inatin. A nuk u bo pa i përzi ai hund a? Ma mirë ishë konë mi kqyr ç'far muhalife janë t'u shkru në sr.Wiki. --Kurreshtja 19 Korrik 2009 04:13 (CEST)

Translation requestRedakto

Greetings Kurreshtja!Could I ask you to translate en:Qin Shi Huang(listed in 1000 vital articles) into Shqip ?You may shorten it as possible to contain only the basic informations,one or two sentences are enough. If you want me to translate any article into Chinese or Vahcuengh,contact me without hesistation. Thank you very much!--Biŋhai

InterwikiRedakto

kam vërejtur se disa artikuj që ke krijuar nuk kanë lidhje interwiki me artikujt përkatës në gjuhët e tjera, nëse i përkthen nga anglishtja të lutem kopjoji, nëse i shkruan vetë kërkoje verzionin korrespondues në anglisht dhe lidhi, tung--Cradel 31 Korrik 2009 23:37 (CEST)

Cilat janë disa?--Kurreshtja 1 Gusht 2009 00:29 (CEST)

LiridonRedakto

Tung KURRESHTJA

Nëse do të më këshillojsh diçka bën mir të më shkruajsh në faqen të diskutimit Përdoruesi diskutim:Liridon dhe jo në faqet e përdoruesve të tjerë.--Liridon 3 Gusht 2009 00:29 (CEST)

Unë nuk e di që kam pasur ndonjë qëllim të këshillojë. Por nëse më duket e nevojshme do ta bëjë. Faleminderit për lejen edhe pse nuk e kërkova.--Kurreshtja 3 Gusht 2009 00:45 (CEST)

Lidhja interwikiRedakto

Tung

Puna me artikujt e rinjë është e mirë , POR do ishte më mirë që të kishte një lidhje me gjuhët e tjera të interwiki , cka do mundësonte lidhjen në gjuhet e tjera por edhe anasjelltas.--Liridon 12 Gusht 2009 21:21 (CEST)

E di. Por ja që gjuha gjermane po lëvizë dhe nuk është e njëjta nga ajo e 1983-ës.--Kurreshtja 12 Gusht 2009 21:26 (CEST)

!!!! Shpresoj të më kuptojsh , dhe jo të tallesh.--Liridon 12 Gusht 2009 21:31 (CEST)

Komedia HyjnoreRedakto

Ky artikull i ri (!?!), egziston brenda atij me titull Dante Alighieri. Gjejeni Ju mënyrën për t'ia bashkëngjitur në mënyrë që të mos figurojë si artikull cung ose të paktën emërojeni ndryshe. --DEEN 17 Gusht 2009 00:56 (CEST)

Artikulli Dante Aligieri përmbajka në vete artikullin Komedia hyjnore. Për mendjen time ajo përmbajtje duhet përmblidhet shkurt në artikullin D.A. sepse ky punim nuk është punimi i vetëm i tij. Ndësa artikulli Komedia Hyjnore dëftohet si artikull kryesorë në krye të seksionit Dante Aligieri#Komedia Hyjnore.--Kurreshtja 17 Gusht 2009 01:55 (CEST)


...Edhe mua nuk më dukej e udhës që Komedia Hyjnore të qëndonte si artikull brenda artikullit Dante Alighieri . Ishte një propozim apo sygjerim dhe jo vërejteje, mos e merrni për ters. Shoh që keni bërë një punë të paqme. Kaq. Nderime --DEEN 19 Gusht 2009 01:00 (CEST)
P.S. Ndoshta fotot do të ishte mirë të mbeteshin tek Dante Alighieri --DEEN 19 Gusht 2009 01:04 (CEST)

?Redakto

A je normal?

Hahahahahah, shtosi i shoferave. hhahahahha--Kurreshtja 11 Tetor 2009 01:51 (CEST)

Shtosi i shoferave? E... normal a je?

Nuk kuptoj pse kurreshtja.Redakto

e gjeta foton e duhur per edi ramen jo me mesazh politik por sa her e ngarkoj me del foto qe ishte ne fillim fare,se kuptoj pse.tung haver

BosphorusRedakto

Hi, could you please create an article, at least a stub about Bosphorus in this wiki? If you do, i will be greatful to you. Thanks for your time.

--Stambouliote 12 Nëntor 2009 17:13 (CET)

LicencaRedakto

Figura:Boja.PNG /31 Janar 2010 02:02 (CET)|Skeda nuk ka burim dhe liçencë të caktuar.--  eagleal  31 Janar 2010 02:03 (CET)

figura Boja.png u gris pasi nuk u licensua. Puntori 19 Prill 2010 00:17 (CEST)
                                                                                                       **MESHARRI** 

Kisha pas deshir me dit se kopjet e librit te Mesharrit a asht e vertet qe kopjet e tij gjenden me te vetet ne tiran a jo apo veq spekulim jan edhe nese gjinden shkruani me shum per at artikull jo vet 10-20 reshta se spo kuptohet asgjë ju faleminderit per mirkuptim! nga EROLL MUSTAFA

BiografitëRedakto

Përshëndetje,
Kërkoj ndjesë që do të jem direkt, por duke qenë direkt anashkaloj mundësinë për humbje kohe në diskutim.
Biografitë që ke postuar nuk janë gjë veç copëza informate. Në anën tjetër edhe ato postime biografish që ke bërë nuk janë të shkruara drejtë, por me shumë të meta si në definim ashtu edhe në kategorizim. Pra ti poston docka kurse të tjerët duhet korrigjuar atë.
Kjo nuk është e drejtë. Më i miri veprim është postimi i artikujve të punuar mirë, sipas rregullave të gjuhës shqipe dhe të kategorizohen sipas rregullave që janë formuar këtu.
Nëse unë në të ardhmen do të jem këtu aktiv, biografitë e tilla do ti grisi përnjëherë.
Nëse ky qëndrim i imi nuk të pëlqen atëherë mund të hapësh diskutim tek "Kuvendi".
Faleminderit për mirëkuptim. Puntori 19 Prill 2010 00:22 (CEST)

Ke plotësisht të drejtë janë vetem copëza informate, por edhe enciklopedia është vetem përmbledhja e copëzave të informatave. Enciklopedia nuk është tekst mësimorë edhe pse etika e bënë të jetë edukativ. Sa për mua, mund të i grisesh. I kam hudhur me shpresë që informatat të shumohen ashtu që të njohim më mirë rrethinën në të cilen jetojmë.--Kurreshtja 19 Prill 2010 02:03 (CEST)

Jo, punën që ke bërë nuk dua të e shkelë, por le të jetë një sugjerim për të ardhmen.
Përshëndetje. Puntori 19 Prill 2010 02:20 (CEST)

PershendetjeRedakto

Jeni te lutur te votoni ne kuvend rreth ceshtjes qe po diskutohet.--Kristiani95 8 Qershor 2010 20:48 (CEST)

Pytje

Tung kurreshtja a mundesh mem tregu qysh me fut ni fotografi në Wikipedia ose a mundem me ti dergu ty 2 ose 3 fotografi per mi fut nWikipedia?

PershendetjeRedakto

Jeni i ftuar te votoni ne [1].--Kristiani95 23 Qershor 2010 13:41 (CEST)

Firma juaj ju lutem. --Mikullovci 23 Qershor 2010 13:55 (CEST)

GjuhenRedakto

Tung. Please explain him in Albanian how Wikipedia functions and whose all Wikipedias are :) Flm. --MacedonianBoy 7 Korrik 2010 01:27 (CEST)

SaqrimRedakto

Të lutem ma sqaro edhe një herë kush e kishte thënë këtë gjë për mua dhe në çkontekst. Përdoruesi:IH

Po qyky maqedoni që je ka përlahesh me ta. Me sa vetë je përla? Nejse. Ai po donë me të thonë në kontektin që ti je i vogël, e ai është duke të ujit, që mu rritë. Po shtosi ai po donë me ti pre gjedhet që mes mu rritë qysh ke dëshirë ti.--Kurreshtja 7 Korrik 2010 01:50 (CEST)

Ate që donë ai të na ulë ne shqiparve e ku në shtëpinë tonë këtë asnjëherë nuk e ka shansin kam rezolutat e mai që hedh këdje e andej e kam mburojën e fortë. Do ta bëjë që... Përdoruesi:IH 7 Korrik 2010 01:59 (CEST)

Unë jamë prallaxhi, përqita e shkruva një përrallë nga përvoja.

Përralla e triumfuesitRedakto

Një i ri, pakë a shumë, i aftë që të gjindet në situata të ndryshme hynë në konflikt me rrethin. Ndodhet me dy shokë për të cilët mendon se ata i dinë si të sillen në situata konflikti. Hynë në konflikt me grushta me një moshatar të tij, e lenë të shtrirë për toke dhe si triumfues krahapur ecë para shikuesve, me hapa të sigur duke menduar që përcjellësit (shoktë e tij) dinë se një gjë e tillë d.m.th me ja mbrojtë shpinën "triumfuesit". Viktima ngrihet, vrapon dhe nga prapa shpina e godet.

Pralla n'Prall, në konflikt besojë vetem vetës (aftësive tua konkrete të provuara nga ti vetë) deri sa të mbetesh vetem.--Kurreshtja 7 Korrik 2010 02:03 (CEST)

Shum e bukur më ka ndodhur një herë mu më duket se isha shokët në këtë rast nuk e di. Jo se sdoja të mbroja shokun timë po thjesht mendova se ndërhyrja do ta përkeqësonte ngjarjen. Thjesht nuk do të bëhesha lodër e prepotencës së shokut timë tesksa bënte triunfuesin. Nuk e di nëse bëra mirë në atë kohë? Ndërsa ai bënte prepotenitn, shoku tjetër e nxiste (i hidhte benzinë zjarrit) unë hiç asgjë. Ndoshta gabova po më duket se gjeta një shok të ri të vërtetë ai që ishte sulmur. Për rastin në fjalë nuk e di se kush është ai që është rrëzuar??: Përdoruesi:IH 7 Korrik 2010 02:42 (CEST)

Paj, nuk edi shka me t'thonë vetem se thojin se "pa u rrëzu prej dardhës, nuk e dinë sa dhembë". Demek, pa u rrëzu fëmija a ka vështirë me ecë në jetë në këmbë të veta. Nejse disa shkojin zhagas krejt jeten. - haahahah--Kurreshtja 7 Korrik 2010 23:14 (CEST)

Të ftoj të votosh këtu http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kuvendi për çshtjen që më mbështete.

Faleminderit Përdoruesi:IH 8 Korrik 2010 12:24 (CEST)

Nuk e kuptova votimin tënd tek Kuvendi ti sikur më the se mbështet kauzën time dhe më inkurajove të mos dorëzohem megjithse respktoj shum votimin tënd po për mua qe shum i çudiçshëm. --Përdoruesi:IH 8 Korrik 2010 15:53 (CEST)
Përderi sa të punojë këtu në Wikipedia, kauza ime është principi (rregulla, ligji) që vlenë këtu. Unë votova sipas principit që vlenë këtu. Sa i përket dorzimit, ajo ende vlenë mos u dorzo. Njerzit i bëjnë ligjet, nëse mendon se ja vlenë ti hyshë punës për ti ndryshuar ligjet këtu atëher mos u dorzo.--Kurreshtja 8 Korrik 2010 15:59 (CEST)

Resepektoj totalisht votën tuaj dhe arsyetimin që keni por më duket se qëdrimi im po bien nëqoftëse s'gjen mbështetje. Unë do të pranoj rezulatin e votiimit që aktualisht është i barabartë. Po unë spo ndryshoj asnjë ligj po ta kesh parë tek disktimi i Egaleal unë kam paraqitur shum ligje që vërtetojn tezën time ndërmjet tyre rezolutën e KS të OKB, dekretet e Presidentit të Republikës së Shqipërisë zotit Bamir Topi, Kuvendit të Shqipërisë, Këshillit të Ministrave dhe shtetve të tjera si Franca, Gjermania, Spanja, Afrika e Jugut, Australia, Qipro e shum vend që mbështetn tek emri IRJM unë spo mundohme të thyej ligje por po mundohem ti vejë këto ligje në respekt të të drejtës ndërkombëtare dhe ju them që në shkollë unë s'kam mësuar për një vend me emrin "maqedoni" për këtë jam vetë dëshmitar që harta e shkollës sime shkruan I.R. Jugo. e Maqedonisë pikërisht kështu shkruhet. Shikoni dokumetet që kam sjell tek Eagleal --Përdoruesi:IH 8 Korrik 2010 16:14 (CEST)

Fortë mirë po të kuptojë. Më duhet të themë nëse tenton të respektoshë ligjet ndërkombtare që bien në kundështim me ligjet e projektit të Wikipedias shqip atëher je duke tentuar ti ndryshosh ligjet e projektit.

Mbështetjen time e ke brenda rregullave të projektit. Çdo çarje që le mundësi brenda ligjeve të projektit kamë me u mundu me ta aftru.

Supozojë që sllavo maqedonishten nuk e zotëron. Përndryshe do të ishte mirë që atje të ndërhyrje pasi që këtu, së paku në sipërfaqe po duket që është brenda rregullave atje nuk është. Nga secili këndë që e vështron, madje edhe nacionalist, përderisa e mbronë vendimin e shtetit për tekstet mësimore është nacionaliste. Ndoshta rastësisht kjo qështje është pikëpremje e interesave nacionaliste dhe interesave të popullit të lirë që ka dëshirë të përhapë njohurit. Nuk është në interes të projektit tonë të përdoret formë tjeter sepse numri më i madh i shqipëfolësve artikujt i kërkon në makinat gjurmuese të internetit sipas njohurive të nxjerrura nga shkolla. Me fjalë tjera kjo është pika e përbashkët e gjithë popullit të lirë, edhe pse në shikim të parë duket që bije në kundërshtim me ndonjë ligj ajo nuk bie në kundërshtim me lirin e shprehjes së njerzëve por në të kundërten afrimin e tyre për të diskutura e marr njohuri në bazë të njohurive që kanë për dhe rreth njohurive që kanë.

Pasi që e lexova mendimin që e shkrova, po rrjedhë që ti mos me u dorzu ndaj Makedonianboy përderisa ai nuk fillon të veprojë në projektin në gjuhen sllavo maqedone. Ankohu në OKB (fondacionin) e Wikipedias ose rebelo këtu e i shtinë administruest me u anku për ty. Ju qetë punë administratorve. hahahah. Ata duhet të mblidhen e të ndikojnë që në Wikipedian sllavo maqedone të rrespektohen rregullat e shprehjes së lirë.

Sinqerisht nuk ju kuptoj, unë spo bëjë aktorin e teatrit po them diçka që është shumë e rëndësishme. Për sa i pëket mendimit tuaj për thjeshtësinë e kërkimit besoj se u spjegova tek ajo çka kam shkruajtur për Burmën dhe Minamrin teK Kuvendi. Edhe nëse një njeri këkon me emrin Mianmar wikipedia me anë të opsionit të "Përcjellë nga" e çon automatikisht tek Burma. Rasti tjetër është ai i Romës tek wiki shqip që me antë të një përcjellsi edhe nëse këkoj me termin Rome ajo do të më nxjerr tek Roma. Shiko këtë [2]. Edhe diçka tjetër besoj se nuk kam nevojë për municione!!! Unë s'dua të bëjë teatër. Them atë që besoj që është e drejtë. Siç kam shkruajtur tek kuvendi do të moderoj termat e mi për të sjellë paqe por gjithmon duke ruajtur integritetin timë personal. --Përdoruesi:IH 8 Korrik 2010 23:58 (CEST)

Ngadal bre burr a gru a shka je. Për fatin e askuj nuk jemi duke vendos këtu. Në bazë të shprehjeve tua po mund ta kuptojë se kjo gjë për ty është e rëndësishme, por edhe ti duhesh ti kuptoshë të tjerët për të cilët kjo punë është qesharake (ka njerzi që e shohin duke ju vdekë fëmija në duar për një copë bukë). Kërkush nuk është ka thotë që nuk ke drejtë. Faktë është që qëndrimi ytë i drejtë vetem sa po ngritet nga një nivel më i ultë i drejtësisë në një nivel më të lartë. Mos u brengos se me ndihmën e t'Madhit Zot, do të vijë dita që për këto gjëra të qeshim së bashku, pse jo edhe me ata sllavo maqedonët.--Kurreshtja 9 Korrik 2010 00:27 (CEST)

Si të thashë, ne nuk vendosim për asgjë këtu. Ne mund të krijojmë diçka, dhe ajo ndoshta e ka vleren sa "një pikë uji në detë" por që ja vlenë. Pra mbetem në atë që të kamë thënë, mos u dorzo, mos ja le askuj për asgjë përderisa të bind. E tani pasi që kuptova që je më i ri se unë të themë, "... e nëse ja arrinë të bindë e ka hallall dhe kur dikush ta ketë arritur atë, atëherë binde atë që e ka pasurë keqë". E tani jamë duke e provu me hedhë një copë pike uji këtu--Kurreshtja 9 Korrik 2010 01:19 (CEST)

Nënshtroju vetem intelegjencës më të lartë dhe atë përkohësish dhe sa më shkurtë që t'jetë e mundshme, deri sa të nënshtrohet ajo ty.

Upsss!!! Shpresojë që në të ardhmën e punës tënde këtu të jemë skllavë i yti. - hahahah

Jo mua nuk më pëlqen skllavëria!!! Të gjithë të jenë të lirë. Nënë Tereza ka thënë "Të gjithë jemi nga një pikë uji në oqean, por pa të gjitha këto pika uji oqeani nuk do të ekzistonte". Jam shum i çuditur nga ju. Më inkurajoni për diçka që se doni. Nuk kisha dëgjaur kurrë një të tillë qëndrim, jam i ri e shum gjëra ndoshta nuk i kuptojë pro kjo e kalon absudrin. Kjo më çkurajon më tepër. Më vejn shum keq kur shikoj votën e vetme shqipfolëse për Republikën e Maqedonisë. Asnjë shipfolës tjetër nuk ka votuar sikur ju edhe pse shpesh ka kunëdrshtuar. Sa herë shohë atë votë nuk gjej mënyrë se si ta mendoj. Sinqerisht nuk e prisja nga ju. Sa për punën që jeni duke u marrë unë kam një program fjalor të gjuhës shqip - shqip besoj se mund tju ndihmojë ndonjëherë në punën që po bëni. --Përdoruesi:IH 9 Korrik 2010 01:48 (CEST)

Përderi sa të ketë lindje-vdekje të njerzëve d.m.th përderisa të gjallërojë jeten qenja njerzore gjithmon do të ketë mendje më intelegjente e më intelegjente. Si fëmijë jemi të lirë, si adoloshent jemi skllavë, në pleqëri bëhemi tiran. Shpresoj që tirania e skllavëria do të prekë sa më pakë dimensione me kalimin e kohës e një ditë të mbete vetëm ai i abstraktës. Bëhu tiran i abstraktes e dorëlëshues i materiales ashtu që të lindin sa më shumë tiranë abstarkt.

Ja tek erdhi edhe hakmarrja sllave [3] për sllavomaqedonët respektimi i të drejtës ndërkombëtare është nulë. Edhe pse IRJM e njeh Kosovën ata e trajtojn atë më keqë se dhe vetë wikipedia serbe. ky është modifikimi i rradhës se si një çështje që po diskutohet një GJND ata japin verdiktin e tyre që është kundër çdo norme. Kanë heque edhe flamurin dhe e trajtojn as si serbët por më keqë duke pasur që stil alla Milloshviç të të shkruajturit kundër Kosovës. Zotrit nuk respektojn verdikitn e 22 korrikut pasi kanë pasuar atë duke marrë një nocion hakmarrje kundrejt nesh është e turpshme të mendosh pasi ne nuk po i trajtojm me hakmarrje por mbështesim standartin ndërkombëtare. Shqiptarët duhet të kuptojnë se qëllimet irridentiste të tyre janë të papranueshme. Arikulli i rimodeluar nga MacedonianBoy dhe shokët e tijë. Turpë për sllavët që kanë nocion hakmarrje dhe nuk respektojn normat ndërkombëtare. Çështjen e Kosovës e zgjidh GJND jo këto "palaço sllavski".--Përdoruesi:IH 10 Korrik 2010 00:08 (CEST)

Kosova është shtetë. Problemi nuk është në Maqedoni e te shkijet e Biligradit. Problemi është që shqiptarët me e forcu atë shtetë. E për me forcu atë shtetë duhet me forcu popullin, se e vërteta është që nga luftat botërore kena ngecë. Shkaqet i dimë edhe ti edhe unë, po kjo realitetin nuk ndryshonë. Realitetin e ndryshon arsimimi i popullit. E kur jemi te kjo, sa ma stabil ka qenë shteti në Shqipër, arsimi ka qenë lartë e më lartë. Tani në ja arrtshin me stabilizu, Kosovën e Shqipërin, shkonë në mënyrë eksponenciale. Kush kesh i fundit kesh më së lezeqmi.--Kurreshtja 10 Korrik 2010 00:24 (CEST)

Kur të bashkohet trimëria me arsimin dije që bënë çudira. Arsimimi ndër ballkanasit është bërë çorras, demek i kanë tutë ma së pari e masanej i kanë futë nëpër shkolla. Tashti fëmijtë e tyre nuk i njohin t'partë e vetë. MUUUUUU - hahhahaha --Kurreshtja 10 Korrik 2010 00:33 (CEST)

Po por kjo ishte hakmarrje pasi përpara në wikin sllavomaqedon shënohej shtet ndërsa pasë asaj që unë ndërromora për respektimin e të drejtës ndërkombëtare për emrin e shtetit ato vepruan kundër Kosovës kjo s'është loajale dhe fisnike. Është e turpshme që ne nuk veprojm për ndryshimin e emrit edhe pse votim rezultoj të ishte pro opsionit IRJM. Nuk e kurptoj pse e merrni me të qeshur se në faktë është për të qarë. --Përdoruesi:IH 10 Korrik 2010 00:36 (CEST)

OOOOO, Maqedonia e ka njohë Kosovën si shtetë. Qysh dojin ata me ja shpjegu vetit këtë punë ajo është punë e tyre. Është mirë me i përcjellë si po veprojën, për me marrë mend si është mirë e si është keqë, e pse jo kur të bije puna edhe me t'ja japë për ftyre gabimet e tyre.--Kurreshtja 10 Korrik 2010 00:46 (CEST)

Vërtetë IRJM ka njohur Kosovën por ato (Macedonianboy e shok) po veprojn kundër Kosovës madje e trajtojn edhe më keq se wiki serbe thjesht për shkakun timë që kërkoj që emri në wikin shqip të ndryshohet nga RM në IRJM. Ne rrim, ato veprojn në wikin e tyre. Turp!!!--Përdoruesi:IH 10 Korrik 2010 01:03 (CEST)

Kosovo, mk wikiRedakto

Hello Kurreshtja. I want to tell you something about Kosovo's article on MK Wiki, since I see you listen that ..... guy. First of all, I was that user that made Kosovo a republic at the MK Wiki, I rewrite that article and deleted each serbian POV. The article was pure Albanian, you can see that in the history. After I done that the article started to be vandalized and soon after comments were coming about bringing back the old version - but I did not do it. Two days ago I rewrite it because of two reasons:

 1. said that the article is Serbian nationalism, even thou he is so illiterate in Macedonian so he did not undertand single fucking word. I listened him and rewrite according to his vision that we should follow UN, and
 2. MK Wiki users wanted to rewrite the article according to the English version, since there both sides are taken into consideration.

I did not do it as vengeance, but I was motivated to delete my own text and implement the English one. My text fully supported the Albanian POV, but understands so well Macedonian that the Serbian Wikipedia is his brother project. Please, do not listen that boy, even thou I cannot speak Albanian, I understand and I see that he is not on the ground. If you want to edit the article, of you go you are welcome since I do not care at all about it. Have a good night--MacedonianBoy 10 Korrik 2010 01:30 (CEST)

PS: I thought we can cooperate in a perfect way (that is what I wanted), but after I saw all that offends here such as Sllavomaqedonas, sllave, slavic nationalists etc, I am so disappointed of this community. Please delete my user page here, since there is a tag. Thanks.--MacedonianBoy 10 Korrik 2010 01:35 (CEST)

You don't have a problem with in McWiki. The problem of Macedonians are Belgrade nationalisem kombinatet with ortodox view. Beacase of this your "product" is not for serbs, not for albaners but for dhe peopel who speek at klasse room macedonian languge.

And about sllavo-macedonians, is not my view of point. You are misunderstanding this. With sllavo-macedonians I meen peopel for witch you are saying "serbs". Thay are not serbs, most of them are gorans, but as a produkt of Serbian nationalismus they say thate they are serbs. In Macedonia are not so much serbs, moust of thame are colonializitors witch have came during the ottoman war's.

To clean up with, say to him thate you considerate yourself als macedonian and not als sllav. If you considerate yourselft als sllav thane you must acept thate you are sllavo macedonian. Upss!! The best way for you is to say : I'm a Macedonia, and large form I'm a ortodox Macedonia.

Artikuj per grisjeRedakto

Kam hapur nje votim ketu, votoni dhe komentoni per artikujt te cilet i kam kandiduar per grisje.--Liridon 15 Korrik 2010 23:53 (CEST)

SkedaRedakto

Ju lutem zotri, kur ju dot ta ngarkoni një skedë mbusheni Stampanë ne faqe:

 • Përshkrimi: Çfarë tregon Skeda?
 • Burimi: Prej nga e ka Uploader këtë imazh?
 • Autori: Kush e ka kriju fillimisht këtë imazh?
 • Data: Kur është krijuar kjo imazh?
 • Leja: Si mund të dini se ju duhet të përdorni këtë imazh? Ka të lejuar autori ty ngarkimin?
 • Versione tjera: Si e ka emrin një tjetër version të kësaj imazhit.

Faliminderit. --Mikullovci 16 Korrik 2010 11:56 (CEST)

Faleminderi dhe do e marr parasyshë këshillën zotëri. Do mundohem aq sa mundem e di ta zbatojë. Kam mendimin që mundimi dhe zbatimi do të rritet nëse e merrni seriozisht hapin e juaj. Për këtë ju lutem shikoni të pregatitni një standart që nuk ndryshon brenda intervaleve të shkurta kohore. Në këtë frymë ju kisha propozuar që këtë të ja afroni inciativës tuaj.--Kurreshtja 16 Korrik 2010 20:34 (CEST)


TjetaRedakto

Mos m'ban ustanë me artikujt e mi ti (Pija-çe-nxa) [wtf?!]... k'tu --Hatake 19 Gusht 2010 13:13 (CEST)

At'herë na i kurse dokrrat pra, po pive, pij për bëth tânde. Punë t'mbarë --Hatake 19 Gusht 2010 14:32 (CEST)

Jo unë pi për gojë e me qefë nuk pij për bëthë. Edhe nëse jamë i Gjakovës kjo nuk d.m.th që ka bëtha pijë. --Kurreshtja 19 Gusht 2010 14:50 (CEST)

Tjeta juej, sinqerisht, nuk e kuptova mesazhin e juej t'fundit. Me respekt--Hatake 6 Nëntor 2010 13:52 (CET)

E pëlqejRedakto

 • I pëlqej shkrimet e juja u lumshin duërt qe nuk lodhen,Zoti fuqi plot u dhasht vollet në pun edhe u shkoft mbar,Passhi jet e përhershme.Tung...--77.28.236.66 15 Shtator 2010 16:33 (CEST) Përdoruesi:Rizvan Mesenger rizvan_alili_gv@hotmail.com--pun pun nat e dit për me pa pak drit 15 Shtator 2010 17:34 (CEST)
 • Më metë fati mu në duar

Këtë festë sot ty me ta uruar. Përherë e festofshim Ka do që jemi Shqiptar kem qenë Shqiptar do të mbesim.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 17 Nëntor 2010 12:28 (CET)

 • Ju falimender për Përgjegjen por ishte shum shkurt sigurisht aryeja është koha.Tung --pun pun nat e dit për me pa pak drit 18 Nëntor 2010 12:22 (CET)

WikilajmeRedakto

Pershendetje! Ju lutem redaktuesve te Wikipedia-s te kontribujone sado pak tek test-projekti Wikinews Shqip ne menyre qe te krijohet. Per momentin ka vetem 2 redaktues por per tu krijuar duhet te kete me shume. --Laijmova 24 Nëntor 2010 17:51 (CET)

UrimeRedakto

Urime dita e Allfabetit ... --77.28.232.199 22 nëntor 2012 21:45 (CET)

Article requestRedakto

Hi Kurreshtja! Would you be willing to write a short stub about the en:School District of Philadelphia in Albanian?

The district's Albanian language pages are at http://webgui.phila.k12.pa.us/offices/l/language/albanian/

Philadelphia has a large Albanian population, so there would be interest in this article. Thank you WhisperToMe 25 dhjetor 2011 19:15 (CET)

Ftesë për pjesëmarrje në diskutimin mbi heqjen arbitrare të referencave mbi dënimet me vdekje të Kristaq RamaRedakto

Ju lutem ndiqeni pak debatin tek Kuvendi(http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kuvendi#Diskutim_mbi_referencat_e_d.C3.ABnimeve_me_vdekje_nga_Kristaq_Rama). Po bëhen disa veprime absurde e arbitrare. Me respekt!-- Mr. Pseudo diskuto 26 shkurt 2013 00:17 (CET)