Papa Pali VI (Giovanni Battista Montini l. 26 shtator 1897, Concesio - v. 6 gusht 1978 ({[mosha, {{{vv}}}) ishte papa i 262 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 qershor 1963 dhe deri më 6 gusht 1978. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XXIII, ndërsa pasardhësi Papa Gjon Pali I.

Papa Pali VI
papa i 262 i Kishës Katolike
{{{kurorezimi}}}
{{{stema}}}
Zgjedhja 21 qershor 1963
Shugurimi peshkopal {{{shugurimi}}}
Fundi papatit 6 gusht 1978
Motoja {{{moto}}}
Kardinalë të emëruar {{{kardinale}}}
Paraardhësi papa Gjoni XXIII
Pasardhësi Papa Gjon Pali I
Emri Giovanni Battista Montini
Lindja Concesio, 26 shtator 1897
Vdekja {{{vv}}}, 6 gusht 1978 ({[mosha
Varrimi {{{varri}}}
Firma [[File:{{{firma}}}|150px]]

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XXIII
Papë
21 qershor 19636 gusht 1978
Pasardhësi 
Papa Gjon Pali I

vjet)| vv = Castel Gandolfo| varri = Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit| didaskalia = | stema =  | shugurimi = | moto = In nomine Domini| kardinale = shiko kategorinë| firma = Signature paolo vi.svg| kurorezimi = 30 qershor 1963}}