Partia Demokratike (Mali i Zi)

Partia Demokratike është parti politike shqiptare me qendër në Ulqin, Mali i Zi. Partia është krijuar më 24 dhjetor 2011, nga bashkimi i anëtarëve të degës së Anës së Malit të Unionit Demokratik të Shqiptarëve dhe një pjesë të anëtarlve të Partisë së Prosperitetit Demokratik, si dhe grupimit Aleanca e Re.[1][2] Fatmir Gjeka është kryetari i parë dhe kryetari aktual i kësaj partie.[3]

Partia Demokratike
Demokratska Partija
KryetarFatmir Gjeka
Themeluar24 dhjetor 2011
SeliaUlqin
Kuvendi
0 / 81
Kuvendet komunale
5 / 786

Rezultati zgjedhorRedakto

Zgjedhjet parlamentareRedakto

Kuvendi i Malit të Zi
Viti Vota % Mandate Ndryshimi Koalicioni Qeveria
2012 3,824 1.05%
1 / 81
  1 KSH opozitë
2016 3,394 0.89%
0 / 81
  1 KSH jashtë parlamentare
2020 6,488 1.58%
1 / 81
  1 KSH opozitë (2020-2022)
0 / 81
  1 KSH qeveri (2022–)

Zgjedhjet lokaleRedakto

Kuvendi i Komunës së Ulqinit
Viti Vota % Mandate Ndryshimi Koalicioni Qeveria
2011 Shkëputur nga

UDSH-ja dhe PPD-ja

5 / 33
qeveri
2014 2,345 19.34%
4 / 33
  1 Bashkë për të ardhmen e Ulqinit
(PD, LQP, LDMZ)
qeveri
2018 2,365 19.08%
5 / 33
  1 Zgjohu Ulqin
(PD, LDMZ, LQP)
qeveri
2022 4962 42.74%
5 / 33
Fillim i Ri
(URA, PD, PSD, SD, ASH)
qeveri

Shiko dheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Kallaba, Ismet (29 dhjetor 2011). "Fatmir Gjeka kryetar" (PDF). Koha Javore. 500: 5.
  2. ^ "Nova albanska stranka u Crnoj Gori". PCNEN (në malazisht). 24 dhjetor 2011. Marrë më 12 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Konačni izvještaj o reviziji Godišnjeg konsolidovanog finansijskog izvještaja Demokratske partije za 2020.godinu" (PDF). DRŽAVNA REVIZORSKA INSTITUCIJA (në malazisht). 14 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 prill 2022. Marrë më 11 maj 2022.