Josep Guardiola Sala lindi më 18 janar të vitit 1971 në Santpedor, Katalonia. Ai shkurt quhet Pep Guardiola është lojtar spanjoll futbolli. Ai ishte kapiten i FC Barcelona dhe Kombëtares Spanjës. Ai po ashtu luajti dhe për Brescia Calcio, AS Roma, Al-Ahli Doha dhe Dorados de Sinaloa. Guardiola po ashtu dhe luajti për Kombëtaren e Kataloniës.

Pep Guardiola

Guardiola në vitin 2010.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosep Guardiola i Sala
Datëlindja (1971-01-18) 18 janar 1971 (52 vjeç)
VendlindjaSantpedor, Spanjë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[1]
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester City (trajner)
Karriera me të rinjtë
1983–1990Barcelona
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1990–1992Barcelona B59(5)
1990–2001Barcelona263(6)
2001–2002Brescia11(2)
2002–2003Roma4(0)
2003Brescia13(1)
2004–2005Al-Ahli18(2)
2005–2006Dorados10(1)
Total378(17)
Karriera ndërkombëtare
1991Spanja U–212(0)
1991–1992Spanja U–2312(2)
1992–2001Spanja47(5)
1995–2005Katalonja7(0)
Skuadra të menaxhuara
2007–2008Barcelona B
2008–2012Barcelona
2013–2016Bayern Munich
2016–Manchester City
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

FC Barcelona Redakto

Ai kishte filluar të luante futboll nË FC Barcelona B. Ai kaloi tek skuadra e parë, pra të FC Barcelona në vitin 1990 dhe luajti deri në vitin 2001 të FC Barca, ai gjithsej kishte luajtur 379. Ai luajti si mesfushor defensivë, dhe ai është futur ne Dream Team (Klubi i Endrrave) nga Johan Cruyff. Ai në FC Barcelona u bë dhe i dashur nga fansat e Barcës dhe kështu në vitin 1997 arriti të bëhet kapiten i skuadrës. Por ai më vonë morri një lëndim dhe kështu nuk luajti për një vit.

Kombëtarja Redakto

Guardiola luajti 47 ndeshje për Kombëtaren e Spanjës që nga viti 1992 deri 2001 dhe ka qenë kapiten dhe fitoi në Garat Olimpike te vitit 1992. Ai dhe luajti në Euro 2000 për Spanjën.

Karriera Redakto

Pasi u largua nga FC Barcelona në vitin 2001 ai luajti për Brescia Calcio dhe për AS Roma në Seria A. Ai përfundoi karrierën e tij si futbollist në ekipin Dorados de Sinaloa të vitit 2006.

Te martën më 21 qershor te vitit 2007 Guardiola u emërua si trajner kryesor i FC Barcelona B. Nё vitin 2008/2009 ai u emёrua si trajner i FC Barcelona dhe me tё fitoi tre trofetё La Liga,UEFA Champions League dhe Copa Del Rey.Me kёtё u bё trajner i famshёm.

Trofetë e fituara Redakto

Lojtar Redakto

Barcelona B Redakto
 • Kategoria e dytë (1): 1990-91
Barcelona Redakto
 • La Liga (6): 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1997–98, 1998–99
 • Kupa e Mbretit (2): 1996–97, 1997–98
 • Superkupa e Spanjës (4): 1991, 1992, 1994, 1996
 • Kupa e Europës (1): 1991–92
 • Fitues së Kupës së UEFA-s (1): 1996–97
 • UEFA Super Kup (2): 1992, 1997
Spanjë Redakto
 • Lojërat Olimpike(1): 1992
Personale Redakto
 • Çmimi Bravo (1): 1992
 • Ekipi më i mirë UEFA (2): 1992, 2000
 • Lojërat Olimpike – Lojtari më i mirë i Spanjës (1): 1992

Trajner Redakto

Barcelona B Redakto
 • Kategoria e Tretë(1): 2007–08
Barcelona Redakto
 • La Liga (3): 2008–09, 2009–10, 2010–11
 • Kupa e Mbretit (1): 2008–09
 • Superkupa e Spanjës (3): 2009, 2010, 2011
 • UEFA Champions League (2): 2008–09, 2010–11
 • UEFA Super Kup (2): 2009, 2011
 • Kupa e Klubit më të mirë FIFA(2): 2009, 2011
Personale Redakto
 • Trajneri më i mirë i Vitit IFFHS (2): 2009, 2011
 • Çmimi Don Balon i trajnerit më të mirë të vitit (3): 2009, 2010, 2011
 • Çmimi Onze d'Or për trajner (2): 2009, 2011
 • Trofeu Miguel Muñoz (2): 2008–09, 2009–10
 • Trajneri më i mirë i botës World Soccer Magazine (2): 2009, 2011
 • Trajneri më i mirë i vitit dhe ekipi më i mirë UEFA (2): 2008–09, 2010–11
 • La Liga Trajner i Vitit (3): 2009, 2010, 2011
 • Çmimi Katalani i vitit (1): 2009
 • Topi i Artë i Trajnerit më të mirë të vitit (1): 2011

Referime Redakto

 1. ^ "Pep Guardiola". Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2013. Marrë më 17 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)