Peter Pan (film 2003)

film


Peter Pan është një film të vitit 2003 lëshuar si një ndërmarrje e përbashkët e Universal Studios, Columbia Pictures dhe Revolution Studios . P. J. Hogan drejtoi një skenar bashkë-shkruar me [[Michael] Goldenberg] i cili është i bazuar në romanin klasik dhe të luajë nga J. M. Barrie. Jason Isaacs luan rolet e Captain Hook dhe George Darling, Olivia Williams luan znj Darling, ndërsa Jeremy Sumpter luan Peter Pan, Rachel Hurd-Wood portretizon Wendy Darling, dhe Ludivine Sagnier luan Tinker Bell. Vuri në dukje aktore Lynn Redgrave luan një rol mbështetës, si hallë Millicent, një karakter i ri i krijuar për filmin. Në kundërshtim me hedh tradicionale fazë, ajo paraqiti një djalë në rolin kryesor.

Peter Pan
Peter Pan 2003 film.jpg
Viti 2003
Regjia Douglas Wick
Prodhimi Michael Goldenberg
Skenari James Barrie
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Jeremy Sumpter
Ludivine Sagnier
Rachel Hurd-Wood
Jason Isaacs
Muzika James Newton Howard
Kinematografia Donald McAlpine
Montazhi Grath Caven
Studioja kinematografike Revolution Studios
Shpërndarë nga Universal Pictures
Data e daljes në kinema 25 dhjetor 2003
Kohëzgjatja 113 minuta.
Shteti Australia
Britania e Madhe
Gjuha Anglishtja
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga

Historia e FilmitRedakto

Kjo histori është një përshtatje mjaft besnik të luajnë dhe të romanit nga J. M. Barrie. Në të, përjetësisht i ri Peter Pan (Jeremy Sumpter) nga koha në kohë vizitat Londër në fillim të viteve 1900, ku ai bëhet i magjepsur nga tregimet që Wendy Darling (Rachel Hurd-Wood) tregon për vëllezërit e saj. Wendy kërkon të vizitojë Never Land dhe Peter fton të saj të jetë e "nënë" të bandës së tij të Lost Boys (shumica prej të cilëve janë [theks [anglisht]] ed) . Para se të nisej, ajo kërkon të sjellë vëllezërit e saj John (Harry Newell) dhe Michael (Freddie Popplewell), dhe Pjetri u mëson atyre të gjitha për të fluturuar me të.

Nga xhelozia, Tinker Bell (Ludivine Sagnier) tricks Lost Boys në të shtënat Wendy si ajo i afrohet të ishullit, por Wendy mbijeton dhe djem kërkoni e saj të jetë nëna e tyre dhe u thuaj atyre tregime. Ndërkohë princeshë Tiger Lily kap Gjoni dhe Michael vetëm para Captain Hook (Jason Isaacs) vjen nëpër pyll duke kërkuar për djemtë. Captain Hook kap Tiger Lily, John dhe Michael dhe mban ata si karrem për Peter. Të tre prej tyre janë lënë varur gagged dhe nga një shkëmb të mbyt me ngritjen e batica. Wendy dhe Peter pa ato, me ndihmën e Amerindian princess [Lily [Tiger (Peter Pan) | Tiger Lily]] (Carsen Gray) dhe ardhja në kohë e që hëngra krokodili dorë Hook's. Crocodile mjaft përpiqet për të ngrënë Hook nga të kërciturit nofullat e tij rreth tij, por ai bën një fije floku para Crocodile mund të gëlltisë atë gjallë.

Atë natë, Pjetri dhe ndajnë Wendy një romantik "valle zanash", ndërsa Hook spiunëve në to, të indinjuar se Pjetri ka "gjetur veten një Wendy." Peter kujton Wendy se ata janë vetëm pretenduar të jetë një çift, dhe Wendy ballafaqohet Pjetri për ndjenjat e tij për dashurinë. Peter bëhet i mërzitur me të, dhe thotë e saj për të shkuar në shtëpi, nëse ajo nuk është e lumtur. Wendy, lënduar, i shpëton në shtëpinë e saj të vogël. Peter kthehet në shtëpi Darling, dhe duke parë se nëna e Wendy është ende duke pritur për fëmijët e saj për të ardhur në shtëpi, ai përpiqet të mbyllë dritaren për të parandaluar kthimin e saj në ato. Por, pas një luftë, prindërit Wendy's menaxhuar që të hapet dritarja, duke refuzuar të le të jetë e mbyllur.

Hook më vonë gjen Wendy dhe ka kryer të saj për anijen e tij,'ngacmoj Roger. Atje, ai e josh atë me një punë të treguar histori të ekuipazhit, pastaj i dërgon një spiun për të ndjekur e saj në varr Lost Boys 'nëntokësore. Ditën tjetër, pas Peter dëgjon e një pirat të ri, Wendy pranon se ajo u pyet për të shërbyer si një crewman. Më vonë, piratët rrëmbimit të saj dhe të djemve, të detyrueshme dhe gagging tyre, si ata të largohen nga pema, por që nga viti Hook është në gjendje të arrijë Pjetrit, ai lë helm për ta pirë, kur ai zgjohet. Tink ndalon atë, helmim veten në proces, Pjetri arrin tek fëmijët duke fjetur nëpër botë, idhujt, dhe madje edhe piratët e saj për të mbështetur me besimin e tyre në fairies.

Peter dhe Tink shpëtuar Wendy dhe djemve nga këmbë dërrasë, dhe ata të gjithë luftën kundër piratëve. Hook merr spërkatet me pluhur zanash Tink-së, dhe duelet Peter në ajër, duke dobësuar atë me taunts për Wendy braktisjen e tij dhe përfundimisht harruar për të, kur ajo të rritet. Peter bie, të paaftë për të luftuar me këto mendime dhe të jep në për vdekjen e pashmangshme. Por me një "këllëf" (kiss) nga Wendy, rimëkëmbet Peter dhe ri-angazhohet Hook, i cili humbet besimin e tij dhe lartësi e tij mbi ujë, dhe është gëlltitur nga krokodili shumë për gëzimin e tij pasi ai ka ngrënë në fund Hook dhe mori shijen e plotë të tij. Wendy vendos se ajo i takon në shtëpi, dhe të kthehet në Londër me vëllezërit e saj dhe Lost Boys. Pjetri, tani me më shumë respekt për Wendy kokat në shtëpi.

. NE Nje i alternativ dhënë fondi ne Baze te epilog Barrie-se, te përfshira ne lirimin e DVD me efekte Speciale te papërfunduar DHE Nuk Ka muzikë, kthehet Pjetri ne shtepine ne Londer 20 Vjet me vone, duka gjetur Wendy si Nënë Nje e rritur. Ai Eshte lënduar thellë Tqoj ajo i tregon atij se ajo Ka rritur, DHE ecen Mbi te bijën Wendy, që Fillon me gjumë shtrat ne. Ngashërim i tij zgjon vajze e Vogël, ajo e prezanton veten DHE SI Jane. Grins Peter excitedly Wendy ne, DHE mua nënës lejen e se SAJ, fluturon Jane larg me Pjetri te Neverland.

AktrojnëRedakto

Që nga prodhimi fazën e parë të tregimit, rolin kryesor ka qenë zakonisht luhet nga një grua, një traditë e ndjekur në [Pan [Peter (1924 film) | e parë përshtatjen film]] të tregimit. Dy përshtatje animuar kanë paraqitur një aktor mashkull zë si Peter Pan, si dhe një (USSR_film) Sovjetik live-veprim adaptim film për televizionin hedhur një djalë për të luajtur rolin. Ky film ishte i pari live-veprim lirimin teatrale me nje djale duke luajtur pjesë.

ProdhimiRedakto

Pas shkrimit është shkruar, Stephen Koks, Drejtor shtypi për Great Ormond Street Hospital për Fëmijë NHS Trust dhe Instituti për Child Health, dha miratimin e të spitalit, duke thënë, "Ne kemi lexuar shkrimin nga PJ Hogan dhe Michael . Goldenberg dhe janë krenarë të raportoj që ne mendojmë se ajo është në përputhje me punë ndërsa origjinale të komunikuar në një audiencë me sensibilitetet moderne "[1]

Efekteve vizuale në film janë një përzierje e praktike dhe dixhitale. Zana që shfaqen në film janë aktorë të kompozuara në film me disa zgjerime dixhitale. Sipas aktorin Jason Isaacs, filmave ishin të impresionuar me punën e aktore Ludivine Sagnier-së dhe vendosi të braktisë planet e tyre për të bërë Tinker Bell krejtësisht kompjuter animuar [2] Filmi gjithashtu përmban një pjesë të madhe krokodili, kompjuter-generated. Një tjetër karakter, një papagall animatronic, shfaqet në disa skena në anije pirate.

Një parzmore kompleks është ndërtuar për të dërguar aktorët live-veprim rradhës dhe rrëshqitje në ajër për sekuenca fluturim. Ata ishin të kompozuara pastaj në të shtëna të Londrës dhe Asnjëherë Toka, edhe pse ata janë zëvendësuar ndonjëherë me shifra kompjuter-generated. Një aspekt tjetër të sjellë histori të jetës ishte sekuenca komplekse shpata-luftuar, për të cilën aktorët janë trajnuar. Sumpter tha se, "unë kam për të trajnuar për pesë muaj para se të gjuaj. Unë kam për të bërë trajnime shfrytëzuar për të mësuar se si të fluturojë dhe të mësojnë se si të swordfight," dhe se, "unë kam qëlluar me thikë disa herë me një shpatë." [3] botuesit Hogan thotë se skena fluturues ishin shumë të vështirë për t'u arritur, por se, " . ajo ishte ashpra mbi fëmijët se sa që ishte për mua ata ishin atje lart në parzmore 12 'jashtë tokës, që ka për ta bërë atë të duket si fluturues është e lehtë dhe zbavitëse "[4]

Sumpter u rrit disa inç gjatë prodhimit të filmit, duke kërkuar truket skenë të mbajë avantazhin Hook's lartësi mbi Peter në ballë për ballë skena vonë në këtë proces. Hollywood-i bazuar prodhuesi Lucy Fisher gjithashtu tha se, "msgstr" Dritarja ai fluturon nga duhej të zgjeruar dy herë.

Filmi është i përkushtuar për Dodi Al-Fayed, i cili ishte producent ekzekutiv i filmit 1991 Hook . Al-Fayed planifikuar për të prodhuar një version të jetojnë veprim i Peter Pan, dhe të përbashkët idetë e tij me Princesha Diana (i cili ishte President i Madh Spitali St Ormond), i cili tha se "nuk mund të prisni për të parë të prodhimit një herë se është duke u zhvilluar." . Babai Al-Fayed-së, Mohamed Al Fayed-, ko-prodhuar adaptim 2003 e tregim klasik, pasi djali i tij vdiq në aksident me makinë që vrau gjithashtu Princesha Diana [5]

Gjetja Neverland , një film për J. M. Barrie dhe krijimin e Peter Pan, ishte planifikuar fillimisht për të dalë në 2003, por prodhuesit e këtij filmi - që mbahen të drejtat ekran në histori - refuzuar leje për atë film për të përdorur skenat nga të luajë përveç lëshimit të saj u shty deri vitin e ardhshëm.

Xhirimet, e cila zgjati rreth dymbëdhjetë muaj dhe përfundoi në qershor 2003, u zhvillua tërësisht brenda faza të shëndosha në Australi 's Gold Coast dhe Zelanda e Re. Sipas Fisher, vendimi për të xhiruar në Australi u bazuar në vlerën e ulët të [[] Australian dollar] në atë kohë [6] Hogan kishin planifikuar fillimisht në xhirimet në vende të ndryshme të tilla si Tahiti, Zelanda e Re, dhe Londër, por braktisur këtë ide, pasi bojskautizëm disa nga vendet.[7] Filmuar në fazat e shëndoshë e ka ndihmuar "të mbajë disa nga panatyrshmëri të luajnë origjinale", diçka që Hogan mendoi se ishte e rëndësishme.[8]

Universale të shpërndara në France dhe në të gjitha vendet ku [gjuhën [anglisht | anglisht]] ishte gjuhë kryesore (duke përfshirë SHBA dhe Kanada), ndërsa Columbia / Revolucioni lëshuar të filmit në pjesën tjetër të botës. Të drejtat televizive amerikane janë në pronësi të Debmar-Mercury Lions Gate Entertainment / sipas licencës nga Revolucioni, dhe bashkë-shpërndarë nga 20 Television.

MerchandiseRedakto

Për promovimin e filmit, romani origjinale ePeter Pan JM Barrienga u lirua me të mbuluar që u duken të njëjta si poster ngacmues. A game video u lirua edhe vetëm për Game Boy Advance më 10 dhjetor, 2003. Në të lojtarëve mund të fluturojnë, për të luftuar, dhe zgjidh puzzles ndryshme dhe të mbledhë objekte të veçanta, për shpërblime të veçanta dhe pikë bonus. Loja mori vlerësime të ndryshme të përgjithshëm me Gamezone i dhënë asaj një 6.4/10, Cubed3 i dhënë asaj një 5.2/10, dhe Nintendo Power duke i dhënë asaj një 2,2 / 5 [nevojitet citimi]. Cubed3 kritikuar lojë për dialogun e keqe dhe gameplay përsëritura dhe nxituan, por duke vlerësuar grafikë dhe zë.

PritjesRedakto

Filmi ishte në përgjithësi dhe pranuar nga kritikët. Rishikimi Agregat Rotten Tomatoes i jep filmit një rezultat prej 75% në bazë të 130 shqyrtime [9]

Film kritik Roger Ebert i dha filmit tre dhe një nga gjysma e katër yje [10]MovieGuide gjithashtu ka shqyrtuar të favorshme të filmit, fort duke vlerësuar cilësinë e tij me katër nga katër yje, dhe duke e quajtur atë "një mrekullisht hartuar, moralisht uplifting film që qëllimisht thekson elementet fantazi të tregimit të dy në dialog dhe hartimin e film. " [11]

Box OfficeRedakto

Filmi fituar $ 48.400.000 në arkë në Shtetet e Bashkuara dhe një tjetër $ 73.500.000 jashtë SHBA [12] Ky përballur konkurrencën nga shumë-prituraZoti i unazave: Kthimi iKing lëshuar javën e parë, dhe[[lirë nga dhjetëra (2003 film) | lirë nga ana e] Dozen]e cila u hap në të njëjtën ditë.

ReferimetRedakto

 1. ^ weekly/aa062502a.htm ""Peter Pan" Soars Përsëri" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). About.com. 24 qershor 2002. Marrë më 4 janar 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Susan Wloszczyna (7 gusht 2003). "A Mature Peter Pan". USA Today. Marrë më 10 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Murray, Rebecca. "Intervistë me "Peter Pan" Star, Jeremy Sumpter". about.com. Marrë më 16 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Murray, Rebecca. "Drejtori i PJ Hogan zbulon Neverland Me "Peter Pan"". Marrë më 16 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) about.com
 5. ^ "Dodi Al -Fayed - Peter Pan". Hapi i parë ishte për Dodi për të negociuar një zgjatje e të drejtave të dhëna nga spitali për të babait të tij . Ai ishte në procesin e bërë që kur ai u vra. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Mitchell, Peter (23 dhjetor 2003). / 2003/12/23/1071941713044.html "ditë Dark gjergjef për industrinë e filmit Aussie" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). theage.com.au. Company Age Ltd. Marrë më 11 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Glenn Whipp (29 dhjetor 2013). "filmit 'pan' e fundit lejon djemve të djemve, ruan frymën e klasik". Milwaukee Journal Sentinel. Marrë më 16 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Ramshaw. "Peter Pan: Hook, Line dhe Tinker". VFXWorld. Marrë më 15 janar 2004. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Peter Pan (2003)" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Marrë më 1 shtator 2009.
 10. ^ Roger Ebert (24 dhjetor 2003). "Peter Pan Review" (në anglisht). Chicago Sun-Times. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2009. Marrë më 1 shtator 2009.
 11. ^ PETER PAN - Christian Movie Review
 12. ^ ? / .boxofficemojo.com Filma / id = peterpan03.htm "Peter Pan (2003)" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Box Office Mojo. Marrë më 1 shtator 2009. Mungon vija ndarëse te: |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto