Gipuzkoa është një provincë e komunitetit autonom Baskia, në Spanjë. Gipuzkoa ka një popullsi prej 715,148 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,980 km2.

Provinca Gipuzkoa
Provincë
Stema_figura
Stema
Guipúzcoa.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Baskia
Kryeqyteti San Sebastián
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,980 km2
Popullsia 715,148 banorë
Dendësia 360 banorë/km2

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto