Melilla është një qytet autonom spanjoll prej 12.3 kilometra katrorë (4.7 sq mi) i vendosur në bregdetin verior të Afrikës, duke ndarë një kufi me Marokun.

Melilla
Qytet autonom
noform
Stema_figura
Stema
Flag Melilla.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Melilla
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.5 km2
Popullsia 82,376 banorë (2011)
Dendësia 4,500 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.melilla.es

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto