Provinca e Leçes (italisht: Provincia di Lecce) është një krahinë e Pulias me rreth 815.180 banorë, provinca e dytë më e populluar e Pulias pas asaj të Barit dhe e njëzeta më e populluar e Italisë. Ajo është përfshirë tërësisht në rajonin gjeografik të Salentos dhe është skaji më lindor i Italisë.

Provinca e Leçes
Italisht : Provincia di Lecce
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Pulia
Kryeqendra Leçe
Presidenti Antonio Maria Gabellone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.759,39 km2
Popullsia 815.180 banorë
Dendësia 295,42 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 73010-73059
Prefiksi 0832, 0833, 0836
Nr. i komunave 97
Faqja Zyrtare www.provincia.le.it

Provinca e Leçes , përfshin pjesën më jugore të Pulias dhe kufizohet në veri-lindje me Provincën e Brindizit, në veri-perëndim me Provincën e Tarantos, në lindje laget nga Deti Adriatik (Ngushtica e Otrantos)dhe në jug-perëndim nga Deti Jon.