Puy-de-Dôme

departament në Francë

Puy-de-Dôme (shqiptimi frëngjisht: [pɥi də dom]; oks: Puèi Domat) është një departament francez në rajonin Auvernia-Rhône-Alpes. Departamenti mbanë emrin e Vullkanit Puy de Dôme.

Puy-de-Dôme
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau proposé pour le département Puy-de-Dôme.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Clermont-Ferrand
Nën-prefektura Ambert
Issoire
Riom
Thiers
Presidenti Jean-Yves Gouttebel (MRSL)
Prefekti Anne-Gaëlle Baudouin-Clerc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,970 km2
Popullsia {{{popullsia}}} banorë
Dendësia 82 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 63
Kodi ISO 3166-2 FR-63
Kodi Eurostat NUTS-3 FR724
Nënndarjet
Qarqe 5
Kantone 31
Komuna 464

Departamenti përbëhet nga 464 komuna 10 prej tyre me më shumë se 10.000 banorë.

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto