R.Kelly

basketbollist amerikan

Robert Sylvester Kelly (sq:Robert Sylvester Kelly) lindi me 8 janar 1967Chicago, Illinois, Shtetet e Bashkuara i njohur me nofkën R. Kelly është një reper amerikan,producent,kompozitor,Biznismen.R. Kelly është një ndër këngëtarëve më të fashmëm të muzikës R&B i cili ka shitur rreth 100 milion këngë në mbarë botën nga të gjitha albumet e tij, dhe ka fituar 3 çmime Grammy dhe shumë nominime tjera.[1]

R. Kelly
R. Kelly
Informacione
EmriRobert Sylvester Kelly
Pseudonim(e)R. Kelly
Lindja8 janar 1967
PrejardhjaChicago, Illinois,Sh.B.A
ZhanriR&B, Hip hop, soul, gospel
Profesion(e)Këngëtarë,Producent,
LabelJive, RCA, Zomba, Rockland
Webfaqja
www.r-kelly.com

Kariera si MuzikantRedakto

DiskografiaRedakto

 • 1992: Born into the 90's
 • 1993: 12 Play
 • 1995: R. Kelly
 • 1998: R.
 • 2000: TP-2.com
 • 2002: The Best of Both Worlds
 • 2003: Chocolate Factory
 • 2004: Happy People/U Saved Me
 • 2004: Unfinished Business
 • 2005: TP3.Reloaded
 • 2007: Double Up
 • 2009: Untitled
 • 2010: Love Letter
 • 2012: Write Me Back
 • 2013: Black Panties

ReferncatRedakto

Web SiteRedakto

 1. ^ https://music.yahoo.com/artist/r-kelly/