Ramë Bllaca (Bllacë, 1879 - 27 korrik 1937) veprimtar i çështjes kombëtare dhe deputet i Xhemijetit në parlamentin jugosllav.[1] I biri, Qazim Bllaca qe ministër në qeverinë Mitrovica.

Ramë Bllaca

BiografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Ahmeti, Nuridin (2018). "Xhemijeti në historiografinë shqiptare" (PDF). Organizata Xhemijeti dhe rezistenca e saj kundër kolonizimit. Shkup: Instituti i Trashëgimisë Shpirtnore dhe Kulturore të Shqiptarëve. 20: 207. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 janar 2021. Marrë më 1 janar 2021.