René Vignal

futbollist francez

René Vignal (12 gusht 1926 – 21 nëntor 2016)[1] ishte futbollistë francezë i cili luante si portier. Ai poashtu ka luajtur në kombëtaren franceze.

René Vignal
René Vignal (1949).png
Të dhënat personale
Data e lindjes12 gusht 1926
Vendi i lindjesBéziers, Francë
Data e vdekjes21 nëntor 2016
PozicioniPortier
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1944-1947Toulouse FC
1947-1955RCF Paris
1958-1960AS Béziers Hérault
Ekipi kombëtar
1949–1954Flag of France.svg Franca17(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

ReferimetRedakto