Rouen

komunë në departamentin Seine-Maritime, Francë


Rouen është qyteti në veri të Francës. Qyteti shtrihet në provincën Normandie. Më parë një nga qytetet më të mëdha dhe më të begatë të Evropës mesjetare. Rouen ishte kryeqyteti i dinastisë Anglo-Normanët, që sundoi Anglinë dhe një pjesë të madhe të Francës moderne prej shekullit 11-të deri në shekullin e 15-të.

Rouen
Komunë
noform
Pamje nga Rouen
Vendndodhja
Rouen is located in Franca
Rouen
Rouen
49°26′V 1°06′L / 49.44°V 1.1°L / 49.44; 1.1Koordinatat: 49°26′V 1°06′L / 49.44°V 1.1°L / 49.44; 1.1
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Qarku Rouen
Kantoni Rouen-1
Rouen-2
Rouen-3
Ndërbashkësia Métropole Rouen Normandie
Kryetari Yvon Robert
Partia Partoa Socialiste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21,38 km2
Popullsia 110,169 banorë (2015)
 •  urbane 660,256 banorë
Dendësia 5,153 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76000 et 76100
INSEE 76540

HistoriaRedakto

Rouen u themelua nga fisi Gaul, e cila kontrolloi një zonë të madhe në luginën e poshtëm të Senës, që sot e ruajnë gjurmët të emrit të tyre Vexin. Gaulët e quajtën vendbanimin Ratumacos[1] dhe Romakët e quajtën Rotomagus.[2] Rotomagusi romak ishte qyteti i dytë i Gallia Lugdunensis, pas Lugdunum (Lioni).

ArsimiRedakto

Shkollat kryesore të arsimit të lartë janë Universiteti i Rouenit dhe NEOMA Business School, që të dyja ndodhen afër Mont-Saint-Aignan, dhe INSA Rouen, ESIGELEC dhe CESI ndodhen afër Saint-Étienne-du-Rouvray.

KulturaRedakto

Në Rouen gjendet musée des beaux-arts dhe musée maritime fluvial et portuaire.

ReferimetRedakto

  1. ^ Ratu- is not well explained; -macus, magus is a familiar toponymic suffix signifying "plain".
  2. ^ As in Ammianus Marcellinus and the Notitia Dignitatum; other variants: Ratomagos (Ptolemy, Geography), Ratomagos (Itinerarium Antonin Augusti, Tabula Peutingeriane).

Lidhje të jashtmeRedakto