Carl Louis Rudolf Alexander Leuckart lindi më 23 qershor të vitit 1854Giessen, Gjermani dhe vdiq më 24 korrik të vitit 1889Leipzig. Ishte një kimist gjerman. Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

Rudolf Leuckart