Runica

fshat në Maqedoni

Runicë, (maqedonisht: Руница/Runica) ёshtё fshat nё komunën e Likovës, Maqedoni.

Runicë
Руница
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Likovë
Krahina etnografike-
gjeografike
Mali i Zi i Shkupit


DemografiaRedakto

Fshat që dikur ka pasur një popullsi të madhë ku sipas një numërimi të popullsië në vitin 1900 të realizuar nga pushteti bullgar fshati kishte 462 shqiptar te besimit katolik dhe 350 shqiptarë te besimit islam, kurse në vitin 2002 numeronte 69 shqiptarë.

Ne fshatin Runic ka afer 60 shtepi te cilat jan te banuara prej 15 deri ne 20 shtepi kurse shtepit e tjera sherbehen per vikende dhe gjera te tjera gjate tere vitit.

EkonomiaRedakto

Fshati mirret me bageti e bujqesi.Lidhje të jashtmeRedakto