Shverini

qytet në Gjermani
(Përcjellë nga Schwerin)

Koordinatat: 53°38′0″V 11°25′0″L / 53.63333°V 11.41667°L / 53.63333; 11.41667

Shverini është një qytet në veri të Gjermanisë. Është kryeqyteti më i vogël i njësive federale të Gjermanisë, dhe pas Rostock qyteti i dytë më i madh në Landin Mecklenburg-Vorpommern. Qytete tjera që vijojnë janë, Lübeck rreth 54 km veriperëndim, Rostock 69 km verilindje dhe Hamburg rreth 94 km në perëndim.

Schwerin
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mecklenburg-Vorpommern
Kryetari i Bashkisë Norbert Claussen (CDU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 130,46 km2
Popullsia 96.542 (30. Qërshor 2006) banorë
Dendësia 740 Banorë në banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 19053, 19055, 19057, 19059, 19061, 19063
Prefiksi 0385
Faqja Zyrtare www.schwerin.de

Më vitin 1972 u rrit numri i banorëve të Schwerinit në 100.000, ku dhe përmes kësaj u bë dhe qyteti më i madh. Në ndërkohë sërish është ul numri i banorëve.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto