Papa Serxhio III ( l. 870 afërsisht, Roma - v. 14 prill 911, ) ishte papa i 119 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më janar 904 dhe deri më 14 prill 911. Paraardhës i tij ishte papa Leoni V, ndërsa pasardhësi papa Anastasi III.

Papa Serxhio III
SergiusIII.jpg
papa i 119 i Kishës Katolike
29 janar 904
Zgjedhja janar 904
Fundi papatit 14 prill 911
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Leoni V
Pasardhësi papa Anastasi III
Lindja Roma, 870 afërsisht
Vdekja 14 prill 911
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Serxhio III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni V
Papë
janar 90414 prill 911
Pasardhësi 
papa Anastasi III