Shqipëria e Mesme

(Përcjellë nga Shqipëria Qendrore)

Shqipëria Qendrore është një nga tre rajonet NUTS-2Shqipërisë.[2] Ai përbëhet nga dy qarqe: Qarku i Tiranës dhe Qarku i Elbasanit.

Shqipëria Qendrore
Rajon
ShtetiShqipëria Shqipëria
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.851 km2 (1.873 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej1.045.192
 • Dendësia220/km2 (600/sq mi)
Kodi NUTSAL02
IZNHJ (2017)0.787[1]
high · 1 nga 3
Shqipëria Qendrore në të verdhë.

Në përdorimin e folur shpesh përfshihen disa krahina të tjera në Shqipërinë Qendrore, veçanërisht Durrësi dhe Shijaku, dhe, më pak konsistente, Dibër, Krujë, Pogradeci, Berat dhe Myzeqe.

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  2. ^ "NUTS of Albania" (PDF) (në anglisht). INSTAT. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-24. Marrë më 2015-01-21.