Stampa:Infobox Televizion

Simpsons është një seri e animuar amerikan nga Matt Groening.

PërmbajtjaRedakto

Filmi në fjalë trajton tema të ndryshme të jetës aktuale dhe dukurive të përditshme si dhe të klisheve që janë të njohura jo vetëm në shoqërinë amerikane por edhe më gjerë.

HistorikuRedakto

Ky film serial u prodhua nga FOX (20th Century Fox) dhe filloi të transmetohej që prej vitit 1989 në kanalin FOX.

Simpsons për herë të parë është prezantuar në Tracey Ullman Show me 48 mini-seria (Episoda të shkurta) të ndara në tre sezone. Prezantimi i filmit serial kishte aq sukses sa që televizioni i njohur FOX e ka vazhduar atë përgjatë 21 sezoneve tjera. Momentalisht është duke transmetuar sezoni i 22-të.

TransmetimiRedakto

Trasmetimi i Simpsons në një televizion shqiptar bëhet nga DigitAlb në kanalin Junior TV. Edhe në vende të tjera të botës transmetohet me sukses të madhë.

Shteti Titulli vendor Kanali Shënime
Austri Die Simpsons ORF 1 - Österrische Rundfunk Fernseher
Gjermani Pro Sieben
FOX KIDS
Zvicër SF2 - Schweizer Fernsehen
ShBA The Simpsons FOX Prodhuesi dhe shpërndarsi i Simpsons
Britania e Madhe Sky One
Finlanda simpsonit SUB Tv

FilmiRedakto

Filmi i Simpsons do të vjen në të gjithë botën më 27 korrik 2007kino, deri tash veç trailer u shfaq, fillimi i trailer ia nis me një parodi Superman-it.

PersonazhetRedakto

 
Personazhet te Simpsons

DubluesitRedakto

Stampa:Dubluesit te Simpsons Nuk eshte i dubluar ne shqip shfaqet vetem me titra shqip

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto
<gallery> Skeda:A Cinderella Story Once Upon a Song poster.jpg