Dallime mes rishikimeve të "Kodralia (Deçan)"

250 bytes added ,  10 vjet më parë
 
=== Toponimi ===
Si toponim tipik shqiptar emri Kodrali vjen në shqipen e sotme si një togfjalësh që në antikitet kishte emërtimin si Kodra e Lisë me çka është e vërtetuar se ka qenë një fshat i banuar shumë herët mirpo për shkak te sëmundjes së Lisë shumë banorë të këtij fshati kanë vdekur. mirpo prapëStudiuesit seetnografik prapëjapin Kodraliaedhe versionin e dyte qe eshte shume me pak i besueshem por qe nuk nen-vleresohet. Sipas ketij versioni emri Kodrali rrjedh nga Thrakishtja e vjeter dhe ka domethenien e "Lugut para Lumit". PMe gjithe peripecite e shumta te koheve ne te cilat Kodralia ka mbijetuar dheajo në ditet e sotme bën pjesë në mesin e fshatrave më të dalluara të Deçanit. Banorët e Kodralisë i takojnë fisit Berishë dhe në të hyjnë kryesisht familjet : Hasaj, Gjonaj (Gjonaj, Idrizaj, Aliaj, Sylaj dhe Musaj), Ferizaj, Pepaj dhe Vishaj.
 
== Kultura ==
5

edits