Dallime mes rishikimeve të "Prefekti"

939 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Prefekti''' Komedi nga [[Besim Levonja]].
 
Artisti i Popullit [[Robert Ndrenika]] interpreton Qazim Mulletin. edhe naNjë jeppunë njëe QazimBesim naivLevonjës, ikomedia cili“Prefekti” tentonpërqesh dhe bindtallet vetenme edheprefektin e Tiranës gjatë kohës së pushtimit fashist, Qazim Mulletin dhe një vartëstjerëttij se kaishte situatëndrejtues i policisë së Tiranës podorëatë kohë, porMon ngaKukaleshi. anaKjo tjetėrkomedi kjobazohet gjë estereotipa bëndhe edhekrijon vetëm të qesharaktilla.
 
Tiranasit e vjetër apo autoktonë paraqiten si injorantë, të korruptuar, fetarë (kjo në atë kohë kishte kuptim negativ duke qenë se shënjestronte reaksionarët dhe njerëz që gjithsesi ishin kundër rrymës së asaj kohe); fshatarët që banonin afër Tiranës si të trashë, fanatikë etj.
 
Edhe një personazh nga Luma (veriu) që arrestohet gabimisht, paraqitet në mënyrën më të keqe, si analfabet që shiste salep me ibrikë në duar dhe ishte gati të denonconte këdo para autoriteteve.
 
E folura në dialekt ose me fjalë të huazuara e personazheve është bërë me qëllim shumë e fortë, për të stigmatizuar grupet shoqërore nga vinin personazhet e komedisë. Këto stereotipa gjenden edhe në filmat e tjerë të prodhuar gjatë kësaj kohe.