Ndryshimi mes inspektimeve të "Jerevani"

3 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
}}
[[File:Yerevan square 2010.jpg|thumb|260px|Sheshi i Republikes.]] '''Jerevani''' është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i [[Armenia|Armenisë]]. Ai është qendra kryesore ekonomike e vendit dhe është shpallur Kryeqytet në 1918. Gjatë sundimit Sovjetik ai u kthye në një qytet tipik me arkitekturë sovjetike.Ai iu nënshtrua një rikonstruktimi gjatë viteve 2000 dhe u shtuan ndërtesat me arkitekture moderne.Popullsia është gati sa 1/3 e popullsisë së Armenisë.
 
[[File:Yerevan square 2010.jpg|thumb|260px|Sheshi i Republikes.]]
 
Jerevani eshte me i vjeter se Roma. Anktualisht eshte 2793 vjet i vjeter.
18

edits