Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruhollah Homeini"

v
U zëvendësua روح_خدا_خمینی.jpg me Khomeini_portrait.jpg
v (r2.7.1) (roboti ndryshoj: hy:Ռուհոլլա Խոմեինի)
v (U zëvendësua روح_خدا_خمینی.jpg me Khomeini_portrait.jpg)
[[Skeda:روح_خدا_خمینیKhomeini_portrait.jpg|thumb|Ajatollah Homeini]]
 
'''Ajatollah Sejjid Ruhullah Musavi Homeini'''(Farsisht : سید روح‌الله خمینی S [[22 shtator]] [[1902]] - [[3 Qershor]] [[1989]]), lideri shpirtëror i [[Revolucioni Islamik i Iranit|Revolucionit Islamik i Iranit]]. Homeini i dha fund qeverisjes së [[Muhammed Riza Pehlevi]] dhe formoi Republikën Islamike. Për 10 vjet ai ishte prijësi kryesor i politikës dhe shkollës shiite në [[Irani|Iran]].