Dallime mes rishikimeve të "Abdurrahim Buza"

28 bytes removed ,  10 vjet më parë
redaktim gjuhësor
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(redaktim gjuhësor)
[[Skeda:Abdurrahim Buza.jpg|thumb|Abdurrahim Buza]]
'''Abdurrahim Buza''' lindi më [[22 dhjetor]] [[1905]] në [[Shkupi|Shkup]] në një familje gjakovare; vdiq më [[1987]]. Në moshën tetë vjeçare mbesmbeti jetim dhe patrioti [[Bajram Curri]] kujdeset për shkollimin e tij. Regjistrohet në shkollë në [[Shkodra|Shkodër]], në [[Tirana|Tiranë]] dhe në [[Shkolla Normale e Elbasanit|Normalen e Elbasanit]]. Pastaj fiton bursë dhe me [[1928]] dëgjon një vjet në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Torino]]. Studimet e rregullta i kryen në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Firence]] pranë artistit Galeleo Kinit më [[1933]] kur kthehet në [[Tirana|Tiranë]]. Në vitin [[1933]], ishte ndër pedagogët e parë të Shkollës së Vizatimit në Tiranë. Më [[1947]] u punësua në Liceun Artistik ''Jordan Misja'' ku punon si pedagog i vizatimi dhe më vonë si nëndrejtor.
 
Edhe pse ndikimi i impresionizmit ndjehet në veprat e tij, nën presionin e realizmit politik që e impononte ideologjia e kohës Buza e gjeti zërin e tij unik në artin shqiptar. Pikturat e parëpara janë të inspiruarinspiruara nga qëndrimi i tij në Pogradec. Më vonë ai e thjeshton teknikën e tij por e shëndrron artin në simbolikë të lartë. Motivet etnike nga [[Gjakova]], [[Kosova]], dhe veriu i [[Shqipëria|Shqipërisë]] bëhen subjekt i shpeshtë i tij. Ngjyrat e impresionizmit ndikojnë në të gjer në fund.
 
== Veprat ==