Ndryshimi mes inspektimeve të "18 Qershor"

5 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti ndryshoj: sh:18. 6.; Ndryshime kozmetike
v (r2.6.4) (roboti shtoj: ksh:18. Juuni)
v (r2.7.2) (roboti ndryshoj: sh:18. 6.; Ndryshime kozmetike)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Maj|Qershor|Korrik}}
 
== Ngjarje ==
* [[1953]] – Egjipti rrëzon mbretërinë dhe zyrtarisht shpallet Republikë, me gjeneralin Neguib si president të parë.
 
* [[1954]] – Pierre Mendes-France bëhet kryeministër i Francës.
 
* [[1972]] – Ndodh katastrofa ajrore Staines me vdekjen e 118 personave, kur një aeroplan rrëzohet vetëm dy minuta pas që të ngrihet nga aeroporti ndërkombëtar i Londrës “Heathrow”.
 
* [[1981]] – Epidemia e AIDS-it zyrtarisht njihet nga ekspertët mjekësorë në San Francisco të Californias.
 
* [[1984]] – Një përleshje ndërmjet rreth 5.000 policëve dhe një numri të përafërt të minatorëve ndodh në Orgreave, Yokshiren jugore, gjatë protestës së viteve 1984-1985 të minatorëve britanikë.
 
* [[1997]] – Sirhan Sirhanit i refuzohet lirimi me kusht për të dhjetën herë. Ai kishte vrarë kandidatin presidencial amerikan, Robert Kennedy, më 1968.
 
* [[2002]] – Në Algier, Algjeri, ministrat e Jashtëm të Etiopisë dhe Eritresë nënshkruan një marrëveshje preliminare të armëpushimit dhe u pajtuan të punojnë se bashku për një paqe të përhershme pas luftës dyvjeçare për kufijtë.
 
== Lindje ==
* [[1908]] - [[ardonis halimi]],fitues i qmimit nobel,revulucionar rrus
* [[1918]] - [[Franco Modigliani]], ekonom italian dhe fitues i çmimit Nobel
* [[1924]] - [[George Mikan]], basketbollist amerikan
* [[1942]] - [[Paul McCartney]], britanski kantautor
* [[1943]] - [[Raffaella Carrà]], këngëtare italiane dhe yll i TV
* [[1949]] - [[Lech Kaczyński]], Presidenti i [[Poloni]]së
* [[1952]] - [[Isabella Rossellini]],aktore italiane
 
== Vdekje ==
* [[1928]] - [[Roald Amundsen]], hulumtues norvegjez
* [[1936]] - [[Maksim Gorki]], letrar rus
* [[2006]] - [[Adi Lukovac]], kantautor boshnjak
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Qershor]]
 
<!--interwiki-->
 
[[ab:18 рашәара]]
[[sco:18 Juin]]
[[se:Geassemánu 18.]]
[[sh:18. 6.]]
[[simple:June 18]]
[[sk:18. jún]]