Dallime mes rishikimeve të "Distrikti"

5 bytes removed ,  12 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
'''Distrikti''' (nga lat. ang./fr. District por./sp. Distrito) qark i përgjithshëm administrativ dhe gjyqësorë në të drejtën angloamerikane dhe franceze. Në [[ShBA]], ndër të tjera niveli i qarkut më të ulët gjyqësorë (''district curt''), në [[Britania e Madhe|Britaninë e Madhe]] ''district council'' ose ''metropolitan council''. Pas reformës së administratës më [[1974]] (''Local Goverment Act 1972'') njësi administrative e administratës komunale nën kontin (''county''=spahiu). Në [[Francë]], distrikti paraqet disa komuna, ngjashëm me ''sindicats de communes'' në pjesët rurale, por që ka kompetenca shtesë për nevojat vendore. Edhe në [[Zvicër]] në ''zonën franceze'' vlen ky emërtim për entet më të ultra të kantoneve.
 
[[Kategoria:Administrim]]